Odovania praznicului Bobotezei

Duminică, 14 ianuarie, începând cu ora 8.45, IPS Teodosie va face o vizită pastoral-misionară în cartierul constănțean Palazu Mare, unde va oficia Sfânta Liturghie la biserica „Adormirea Maicii Domnului și Cuvioasa Parascheva”.

Marile sărbători bisericești au o perioadă de înainte-prăznuire și una de după-prăznuire. Durata acestora este în funcție de importanța sărbătorii. Încheierea sărbătorii poartă numele de odovanie (din termenul slavon „otdaniye”).

În cazul Bobotezei, odovania are loc la opt zile după Praznic (14 ianuarie). Cea mai lungă perioadă până la odovanie întâlnim în cazul Învierii Domnului, care ține 39 de zile.