Parohia Culmea, Cartier Nord

ISTORICUL COMUNITĂŢII PAROHIALE

[TOPONIME, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂŢII D.P.D.V GEOGRAFIC, ISTORICO-GEOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL ECONOMIC]

Satul a fost refăcut în urma fostului I.A.S. Nazarcea, care s-a desfiinţat datorită privatizării societăţii. În anul 2000, au fost cumpărate primele locuinţe de serviciu, în care locuiau deja familii. În anul 2010, denumirea localităţii s-a schimbat, în unanimitate, în Culmea – Cartier Nord. În acest sat, locuiesc cu aproximaţie circa 70 de familii, majoritatea proveniţi din zona Moldovei, de credinţă creştin-ortodoxă, parohia având doar o persoană de confesiune penticostală.

ISTORICUL BISERICII PAROHIALE

[ISTORIA ZIDIRII EI] Lăcaşul de cult a fost construit în anul 2012, la cererea şi dorinţa creştinilor din acest sat. Biserica cu hramurile „Sf. Treime“ şi „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“, este aşezată la 7 km depărtare de oraşul Ovidiu, în centrul satului Culmea – Cartier Nord. Biserica, având o suprafaţă de 43 m2, este construită din cărămidă şi nu este pictată. Catapeteasma este realizată în stil brâncovenesc din lemn de fag şi icoane pictate. Este un lăcaş de cult modest care îşi aşteaptă binecredincioşii.

CIMITIRUL

Parohia nu deţine cimitir.

ACTIVITĂŢI CULTURALE ŞI FILANTROPICE ÎN TRECUT

[ACTIVITATE CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ]

Nu este cazul.

PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI

[ACTIVITĂŢI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ş.a.] Nu este cazul.

DATE DE CONTACT PAROHIE

[HRAM] „Sf. Treime“ şi „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“;

[ADRESA] satul Culmea, judeţul Constanţa;

[OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon şi nici site oficial.

Preot paroh:

BOGDĂNEL IOAN