Parohia „Adormirea Maicii Domnului“, Ovidiu I

A. ISTORICUL COMUNITĂŢII PAROHIALE
[TOPONIMIE, PREZENTARE GENERALĂ A LOCALITĂŢII D.P.D.V. GEOGRAFIC,ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC]
La initiaţiva credincioşilor şi cu aprobarea vrednicului de pomenire arhiepiscopul Lucian al Tomisului, s-a hotărât înfiinţarea unei noi parohii, piatra de temelie punându-se în anul 1996.

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE
[ISTORIA ZIDIRII EI] Lucările de construcţii s-au finalizat în anul 2001, iar la data de 27 octombrie, în acelaşi an, a avut loc sfinţirea bisericii, slujba fiind oficiată de către Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, paroh fiind numit Pr. Preda Gheorghe. Din anul 2009, Pr. Georgescu Viorel ajutat de credincioşii din parohie, a dotat sfântul locaş cu încălzire centrală, a achiziţionat policandre, a pardosit cu marmură interiorul acestuia. S-a construit un lumânărar şi s-a realizat în proportie de 80% pictura în tehnica fresco.

[ŞIRUL PREOŢILOR] Pr. Preda Gheorghe, Pr. Preda Nicolae până în anul 2009. Începând cu 1 octombrie 2009, a fost numit paroh, pe seama acestei unităţi de cult, Pr. Georgescu Viorel.

C. CIMITIRUL
Nu este cazul.

D. ACTIVITĂŢI CULTURALE ŞI FILANTROPICE ÎN TRECUT
[ACTIVITATE CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ] Nu este cazul.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI [ACTIVITĂŢI PASTORAL-MISIONARE,
CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE,
CATEHETICE ş.a. ] Nu este cazul.

F. DATE DE CONTACT PAROHIE
[HRAM] „Adormirea Maicii Domnului“;
[ADRESA] localitatea Ovidiu, judeţul Constanţa;
[OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon şi nici site oficial.

Preot paroh: STANCIU ION
Data naşterii: 12.08.1984