Parohia „Naşterea Maicii Domnului“, Piatra

A. ISTORICUL COMUNITĂŢII PAROHIALE
Parohia este situată în satul Piatra, comuna Mihail Kogălniceanu, judeţul Constanţa. Satul Piatra este trecut în condicile imperiale încă din perioada 1543-1666 ca aşezarea Taşaul, de către istoricul Nasuh Matrakci, care l-a însoţit pe Soliman Magnificul în expediţia sa din 1538, în Moldova, împotriva lui Petru Rareş. Nasuh spunea că, pentru a ajunge în Moldova, a trecut iniţial prin Dobrogea. Schimbarea numelui localităţii din Taşaul în Piatra are loc în perioada anilor ’50.

Locuitorii satului Piatra au venit pe aceste meleaguri din Săliştea Sibiului şi din Oltenia. Majoritatea erau crescători de oi şi vite, buni agricultori şi crescători de animale. La data actuală, parohia are un număr de 230 de familii şi 1300 de locuitori. S-a simţit nevoia ridicării unei biserici, majoritatea oamenilor de aici fiind creştini ortodocşi şi, astfel, a fost pusă piatra de temelie a bisericii cu hramul „Naşterea Maicii Domnului“.

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE
Piatra de temelie, conform Hrisovului, a fost pusă la data de 24 iunie 1937, în timpul domniei M.S. Regelui Carol al II lea şi arhipăstoririi episcopului Gherontie, în prezenţa prefectului judeţului Constanţa, Vasile Bellu, delegat al Sfintei Episcopii a Constanţei fiind preotul Dumitru Vâlcu. Din cauza vremurilor deosebit de grele care au urmat (Al Doilea Război Mondial), lucrările de construcţie au fost oprite şi, mai târziu, a fost construită o capelă cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae“ de către Pr. Vârlan Vasile, necesară trebuinţelor creştinilor pentru săvârşirea Sfintelor Taine şi a celorlalte slujbe bisericeşti.

Abia în anul 2005, lucrările de construcţie ale bisericii „Naşterea Maicii Domnului“ sunt reluate, sumele de bani fiind alocate prin sprijinul Primăriei şi al Consiliului Local din comuna Mihail Kogălniceanu, primar fiind D-nul Valer Iosif Mureşan. Lucrările au fost încheiate în anul 2008.

Lucrările de pictură (în tehnica fresco), pentru care sumele de bani au fost donate cu generozitate de către D-nul George Ciocoiu, au fost încheiate tot în anul 2008. Pictura a fost realizată de către pictorul Timofti Valeriu. Astfel, cu deosebit efort şi cu multă răbdare din partea credincioşilor, sfântul lăcaş cu hramul „Naşterea Maicii Domnului“ a fost târnosit la data de 25 mai 2008, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscop al Tomisului, în prezenţa: Pr. Protoiereu Grigore Prodan al Protoieriei I Constanţa, Pr. Paroh Marian Popa, a Dlui George Ciocoiu – ctitor al picturii, a unui sobor de preoţi şi diaconi şi a credincioşilor din parohie şi din împrejurimi.

Preoţi care au slujit în Parohia Piatra:
Pr. Rodideala Constantin Pr. Staicu Mitică
Pr. Dinu Soare Pr. Ploscaru Hristu
Pr. Stoica Marin Pr. Guran Ilie
Pr. Vârlan Vasile Pr. Popa Marian.

C. CIMITIRUL
Cimitirul Parohiei Piatra a luat fiinţă în anii 1930; are cca. 4000 m2 şi este îngrădit cu gard de piatră. Are un număr de 950 de morminte, dispuse pe 16 rânduri. Aici este înmormântat şi preotul Dinu Soare. Cimitirul mai deţine şi un mormânt al unui erou necunoscut.

D. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI
Ocazional, Parohia organizează pelerinaje la mănăstiri. A fost implementat Programul „Alege şcoala“ al Patriarhiei Române cu sprijinul Organizaţiei Word Vision.

E. DATE DE CONTACT PAROHIE
[HRAM] „Naşterea Maicii Domnului“;
[Adresa ] Sat Piatra, str. şcolii, nr. 3; comuna Mihail Kogălniceanu, jud. Constanţa.

Preot paroh: POPA MARIAN
Data naşterii: 27.09.1968