Duminica Ortodoxiei și proiect școlar-educațional

Vineri, 23 februarie 2018, la ora 14.00, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va participa la prima dezbatere organizată în cadrul proiectului școlar-educațional „România în sărbătoare”. Evenimentul va avea loc în sala „Clio” a Muzeului Marinei Române din Constanța, unde vor participa și elevi ai Liceului Teoretic „Traian”.
De asemenea, la eveniment sunt invitați și: Dorin Popescu, președintele Asociației „Casa Mării Negre/Black Sea House”, Remus Macovei, președintele filialei Constanța a Asociației Naționale „Cultul Eroilor Regina Maria”, prof. Daniela Stan, inspector școlar pentru Religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Constanța.
Proiectul este organizat de către Arhiepiscopia Tomisului, prin Departamentul Cultural-Educațional, Inspectoratul Școlar Județean Constanța, Asociația Națională „Cultul Eroilor Regina Maria”, filiala Constanța, și Asociația „Casa Mării Negre/Black Sea House”.

Sâmbătă, 24 februarie, începând cu ora 8.45, Arhiepiscopul Tomisului va face o vizită misionară în parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Constanța (situată în zona Pod Butelii), unde va oficia Sfânta Liturghie.

Pe 25 februarie, Biserica Ortodoxă se află în Duminica Ortodoxiei, prima din Postul Mare. Cu acest prilej, începând cu ora 8.45, IPS Teodosie va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.
După Sfânta Liturghie, ierarhul, preoții și credincioșii vor merge într-o procesiune a icoanelor, numită „Calea Sfinților”, pe următorul traseu: faleza Cazinoului, str. Lebedei, str. Remus Opreanu, str. Revoluției din 22 decembrie 1989, str. Crângului, str. Arhiepiscopiei, Catedrală. Icoanele vor fi aduse și purtate în mâini de către credincioși, în semn de mărturisire a importanței cultului icoanei în viața Bisericii.

Duminica Ortodoxiei se serbează încă din secolul al IX-lea, marcând deciziile Sinodului VII Ecumenic (ținut la Niceea, în anul 787) care au restabilit cultul icoanelor și au sistematizat învățătura de credință a Bisericii cu privire la iconografie.

Tot duminică, de la ora 16.00, ierarhul nostru va fi prezent la biserica „Sf. Filofteia” din Constanța (Șoseaua Mangaliei, nr. 80 A, Cartierul Km. 4), unde va oficia Taina Sfântului Maslu.

Seara, de la ora 19.30, la mănăstirea Dervent, IPS Teodosie va oficia slujba Tunderii în monahism a tânărului de 20 de ani, Ionuț Ilie.