Programul IPS Teodosie în Duminica Sfintei Cruci

Pe 11 martie 2018, Biserica Ortodoxă se va afla în Duminica a 3-a din Post, a Sfintei Cruci. Cu acest prilej, începând cu ora 8.45, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va săvârși Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Duminica Sfintei Cruci, așezată de către Biserică la mijlocul Postului Mare, are rolul de a ne întări duhovnicește în lupta duhovnicească cu propriile patimi, avându-l ca exemplu pe Iisus Hristos care, nevinovat fiind, a pătimit pe Cruce. Totodată, prezența Crucii în mijlocul bisericii are rolul de a îndemna credincioșii să poarte până la capăt crucea vieții, asemenea Mântuitorului pe dealul Golgotei. De aceea, Sfânta Cruce este un simbol definitoriu al creștinismului.

Această duminică este atestată documentar la Constantinopol, în secolul al VIII-lea.