Săptămâna a 5-a din Postul Mare și sărbătoarea Bunei Vestiri

Biserica Ortodoxă a stabilit ca în a 5-a săptămână a Postului Mare în lăcașurile de cult să fie oficiate Denia Canonului Mare (miercuri) şi Denia Acatistului Bunei Vestiri (vineri).
Miercuri, 21 martie, de la ora 17.00, la Catedrala „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, IPS Teodosie va oficia Denia Canonului Mare.
Canonul Mare a fost scris de către Sfântul Andrei Criteanul (arhiepiscopul Cretei). Născut la Damasc, în jurul anului 660, într-o familie creştină, Sf. Andrei Criteanul a intrat în monahism la vârsta de 14 ani. Este considerat cel dintâi autor de canoane liturgice, cea mai importantă scriere fiind Canonul Mare. În cele peste 250 de stihuri, acest amplu imn liturgic îi invită pe credincioşi la rugăciune, post și smerenie.
Sfântul Andrei Criteanul a trecut la Domnul în anul 740.
Vineri, 23 martie, de la ora 17.00, Arhiepiscopul Tomisului va oficia Denia Acatistului Bunei Vestiri la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.
Denia Acatistului Bunei Vestiri amintește de întruparea Mântuitorului Iisus Hristos și de minunea eliberării Constantinopolului de invazia perșilor și a avarilor (7 august 626). În semn de recunoștință, poporul a petrecut noaptea victoriei rugându-se în biserica Maicii Domnului din Vlaherne. Acatistul recapitulează învățătura despre întruparea și nașterea Fiului lui Dumnezeu din Fecioară, dar și ajutorul pe care îl primesc cei ce se roagă Maicii Domnului.
Sărbătoarea Bunei Vestiri
Pe 25 martie Biserica Ortodoxă prăznuiește Buna Vestire. Cu acest prilej, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va avea următorul program:
Sâmbătă, 24 martie,
– ora 8.15, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia slujba de Sfințire Mică a Apei, urmată de Sfânta Liturghie la mănăstirea „Buna Vestire”, situată între localitățile constănțene Mircea Vodă și Țibrinu;
– ora 13.30, la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, ierarhul Tomisului va rosti o rugăciune de binecuvântare a „Marșului pentru Viață”, acțiune prin care se urmărește sensibilizarea întregii societăţi în privinţa avortului şi a efectelor negative ale acestuia asupra familiei şi civilizaţiei umane.
„Marșul pentru viață” se va desfăşura pe următorul traseu: Catedrală, Piaţa Ovidiu, Strada Mircea cel Bătrân, Sala Sporturilor, Capitol, Spitalul Judeţean, Bd. Tomis, Capitol, Catedrală. Evenimentul este organizat de către Școala Brâncovenească, Asociația Simplu și Asociația Provita, cu sprijinul Arhiepiscopiei Tomisului, ASCOR și SPV Constanța;
– ora 17.00, Arhiepiscopul Tomisului va oficia slujba Vecerniei cu Litie la biserica „Buna Vestire” din Năvodari (zona centru), apoi ierarhul, preoții și credincioșii vor merge în procesiune, cu moaștele Sfinților Pantelimon, Epictet și Astion, pe următorul traseu: biserica „Buna Vestire” – str. Constanței – centru – întoarcere la biserică pe str. Albinelor.
Duminică, 25 martie, de praznicul Bunei Vestiri,
– ierarhul nostru va răspunde invitației IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și va participa la Sfânta Liturghie, urmată de Proclamarea canonizării Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei, și a Sfântului Gheorghe Pelerinul, ce vor avea loc în Catedrala Mitropolitană din Iași;
– ora 17.00, IPS Teodosie va oficia, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, Taina Sfântului Maslu la biserica „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul”, din Eforie Sud.
Luni, 26 martie,
– ora 17.00, IPS Teodosie va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea Strunga, ce are hramul Buna Vestire.
Buna Vestire este prima sărbătoare a Maicii Domnului atestată documentar. Ea marchează momentul în care Sfântul Arhanghel Gavriil îi aduce Maicii Domnului vestea că îl va naște pe Fiul lui Dumnezeu, Mântuitorul lumii.
Conform Evangheliei după Luca, Arhanghelul bunelor vestiri, Gavriil, i s-a arătat Fecioarei Maria şi i-a spus: „Bucură-te ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei” (Luca I, 28). Văzând-o îngrijorată pe Fecioara Maria, întrucât aceasta nu era căsătorită, a adăugat: „Nu te teme Marie, căci ai aflat har de la Dumnezeu. Şi iată vei lua în pântece şi vei naşte fiu şi vei chema numele lui Iisus. Acesta va fi mare şi Fiul Celui Preaînalt se va chema” (Luca I, 30-32). Atunci, Fecioara Maria, cu smerenie, a plecat capul şi a zis: „Iată roaba Domnului, fie mie după cuvântul tău” (Luca I, 38). Este momentul în care Duhul Sfânt S-a pogorât asupra Fecioarei şi S-a întrupat Mântuitorul Hristos.
În Biserica Răsăriteană, data de 25 martie a fost consfințită încă din prima jumătate a secolului al V-lea, după generalizarea datei prăznuirii Nașterii Domnului pe 25 decembrie. În Apus, sărbătoarea a fost introdusă în secolul al VII-lea, de către papa Leon al II-lea.
Inițial, Buna Vestire era o sărbătoare locală, a așteptării Nașterii Domnului, fiind sărbătorită la date diverse (în unele locuri 18 decembrie, în altele 5 ianuarie) până în secolul al XI-lea, când a fost stabilită data de 25 martie.
Deoarece praznicul Bunei Vestiri este întotdeauna în Postul cel Mare, Biserica Ortodoxă a rânduit dezlegare la pește.