Programul IPS Teodosie în perioada 18 – 21 octombrie

Joi, 18 octombrie, Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfântul Apostol și Evanghelist Luca. Astfel, de la ora 8.15, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Luca” din localitatea constănțeană Horia.

Vineri, 19 octombrie, Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfântul Cuvios Ioan de la Rila, ocrotitorul poporului bulgar. Cu acest prilej, ierarhul nostru va răspunde invitației IPS Naum, Mitropolit de Ruse (Bulgaria), și va face parte din soborul de arhierei care va oficia Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană „Sfânta Treime” din Ruse.

Sâmbătă, 20 octombrie, începând cu ora 12.00, IPS Teodosie va participa la simpozionul „Clerici din Dobrogea în perioada 1916-1919”, desfășurat la mănăstirea Dervent.
Simpozionul este organizat de către Arhiepiscopia Tomisului prin Departamentul Cultural-Patrimoniu, Mănăstirea Dervent, Asociația Națională Cultul Eroilor Regina Maria, filiala județeană Constanța și Asociația Casa Mării Negre/Black Sea House, în cadrul proiectului „Centenarul Unirii în Dobrogea, locul unde începe istoria românilor”.
Evenimentul este dedicat atât Centenarului Marii Uniri, cât și aniversării a 140 de ani de la unirea Dobrogei cu România și își propune să evidențieze participarea clerului dobrogean la acțiunile militare și politice din perioada 1916-1919 care au condus la Marea Unire.

Programul simpozionului este următorul:
Ora 11.00 Slujba Parastasului pentru eroi
Ora 12.00-12.30 Alocuțiuni introductive
Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului
Preasfințitul Visarion, Episcopul Tulcii
Arhim. Andrei Tudor, Starețul Mănăstirii Dervent.

Ora 12.30-15.00 Alocuțiuni tematice
prof. univ. dr. Stoica Lascu, Universitatea Ovidius Constanța
conf. univ. dr. Marian Zidaru, Constanța
Dan Nicolau, Filiala Județeană Constanța a Asociației Naționale Cultul Eroilor Regina Maria
Ionuț Druche, directorul Editurii Arhiepiscopiei Tomisului, Constanța
lect. univ. dr. Dorin Popescu, președintele Asociației Casa Mării Negre / Black Sea House, Constanța
protos. asist. univ. dr. Maxim Vlad, Constanța
Nicolae Georgescu, Tulcea
Cristina Liberis, jurnalist, București
dr. Lavinia Dumitrașcu, Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța
col (rez.) Dumitru Roman, redactor-şef al revistei România Eroică, București
pr. Bogdan Teleanu, București.
Moderatorii dezbaterii: protos. asist. univ. dr. Maxim Vlad și lect. univ. dr. Dorin Popescu.

Tot sâmbătă, 20 octombrie, Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfântul Cuvios Gherasim din Chefalonia. Cu acest prilej, duminică, 21 octombrie, de la ora 7.45, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va sfinți locul și va pune piatra de temelie pentru biserica închinată sfântului, ce va fi construită la schitul Negrești. Totodată, ierarhul nostru va sfinți două clopote și două icoane închinate: una Maicii Domnului, „Portărița”, și alta Sfântului Gherasim. Apoi, de la ora 9.00, va fi oficiată Sfânta Liturghie arhierească la biserica parohială „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Negrești, jud. Constanța.