Capela Mamaia

Capela Mamaia


Proiectul a luat naştere în vara anului 2013, la iniţiativa IPS Teodosie, datorită numeroaselor solicitări de asistenţă religioasă ale credincioşilor care locuiesc în Staţiunea Mamaia, dar şi ale turiştilor care îşi petrec vacanţele în această zonă. Capela va fi construită pe b-dul Mamaia, nr. 408, zona Hotel Ovidiu, pe o suprafaţă de 160 mp şi va purta hramurile : „Adormirea Maicii Domnului“, „Sf. Proor. Ilie Tesviteanul“, „Sf. Ap. Andrei“ şi „Sf. Mc. Sofia“. Documentaţia se află în stadiul de autorizare, toate avizele fiind obţinute. Design-ul ales urmăreşte armonizarea elementelor din arhitectura de perioadă interbelică existente în staţiune, respectiv Cazinoul şi Reşedinţa Regală, dar şi cu elemente valoroase de arhitectură ecleziastică românească,
proiectul fiind realizat de Dl arhitect Sorin Mihai Vatamaniuc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *