Mănăstirea Maria Magdalena

ISTORICUL COMUNITĂȚII. Mănăstirea ”Sf. Mironosiță întocmai cu Apostolii Maria Magdalena”,  este situată lângă drumul național Constanța-Ostrov (DN3), la 900 m de localitatea Cobadin, județul Constanța.  Cobadin este o comună în partea de central-sudică a județului Constanța, în Podișul Cobadin, la o distanță de 38 km de Constanța și la 17 km de orașul Medgidia. În perioada 1890-1892 localitatea a fost populată cu coloniști de origine germană, cunoscuți ca germani dobrogeni. Majoritatea au părăsit localitatea în 1940, fiind strămutați cu forța în Germania, sub lozinca Heim ins Reich (Acasă în Reich). La recensământul din 2002 avea o populație de 6428 locuitori.

ISTORICUL BISERICII. Mănăstirea a fost înființată în mai 2006 la propunerea preotului protoiereu Voicu S. Neculai, de la biserica Sf. Maria din Constanța prin donația de 1 ha pământ din partea familiei – parcela A 37/44/1, nr. Cadastral 1043, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Teodosie al Arhiepiscopiei Tomisului, conform Deciziei nr. 141/16.05.2006 a Patriarhiei Române. În același an s-au început lucrările de fundație pentru construirea unor chilii și a unui paraclis.  În 2007 au fost ridicate chiliile și paraclisul mănăstirii, cu hramul Sf. Ier. Nicolae ce are planul de tip sală, cu o singură navă, suprapus de o mică turlă oarbă, lucrări ce au fost sfințite de Înaltpreasfințitul Teodosie la hramul mănăstirii. Paraclisul are la exterior ocnițe pictate în stil bizantin cu reprezentarea de sfinți, de către diaconul Aureliu Voicu. La mânăstire este numit preot slujitor  Pr. Voicu N. Aureliu,  iar coslujitori: Pr. Voicu S. Neculai, ctitorul mănăstirii (pensionar) îmbisericit pe o perioadă nedeterminată și Pr. Nicolae Crăciun (pensionar din armată) îmbisericit pe o perioadă nedeterminată. Mănăstirea este condusă de stareța Voicu Saftica Antuza, sora preotului ctitor Voicu S. Neculai, care are calitatea de administrator onorific.  Aici viețuiesc 3 maici ce participă la rânduiala slujbelor ce se desfășoară potrivit canoanelor monahale. „Sfinţitu-s-a astăzi, 22 iulie 2006, terenul pentru construirea mânăstirii Sf. Mironosiţa, întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena pe raza comunei Cobadin din judeţul Constanţa, provincia istorica creştină Dobrogea. Ideea de a construi o mânăstire în cinstea sfintei mironosiţe Maria Magdalena aparţine preotului protoiereu Voicu S. Neculai, originar din Moldova de jos şi gândul acesta a incolţit astăzi prin binecuvântarea I.P.S. Părinte Arhiepiscop Dr. Teodosie Petrescu, care a şi pus piatra de temelie pentru aşezământul monastic închinat Sf. Maria din Magdala Ţării Sfinte. La ceremonia de sfinţire au participat preoţi de seamă ai Arhiepiscopiei Tomisului, delegţi ai primarului Corneanu Ion, viceprimarul Balea Gheorghe şi staful Primariei Cobadin, apropiaţi ai protopopului Voicu, numeroşi credincioşi din Constanţa şi localitatea Cobadin. Stareţa care işi începe ascultarea prin blagoslovenia I.P.S. Părinte Teodosie al Tomisului şi Dobrogei se numeşte Voicu Antuza, sora preotului Voicu, născută în 1955. Fie ca Mântuitorul Iisus Hristos, cu rugăciunile Sfintei Fecioarei Maria şi ale Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena, să ne întăreasca a înalţa un sfânt lăcaş pe acest loc spre mândria spirituală a Bisericii tomitane, spre bucuria noastră întru Domnul şi mântuirea tuturor celor ce se vor închina şi ruga aici.” Din anul 2008 și până în prezent se construiește biserica propriu-zisă ”Sf. Maria Magdalena” aflându-se la etapa tencuirilor interioare. Proiectul bisericii este de cruce grecească cu cele trei abside egale, cu un pronaos ce are două intrari de acces, una la vest, iar alta la sud. Ca dimensiuni biserica are 17m laţime şi 23m laţime. Biserica este zidită din cărămidă cu stalpi de beton. Ca element unic se lucrează în prezent la catapeteasmă, zidită din cărămidă după un plan grecesc. Chiliile sunt proiectate în formă de U cu o suprafaţă totala de 1806mp, iar în prezent fiind construită doar o latura(L) in suprafata de 511mp.

CIMITIRUL. Cimitirul mânăstirii s-a instituit prin cererea nr. 223/17 Octombrie 2011 către Centrul Eparhial, cu o suprafaţă de 200 mp, acolo fiind îngropat tatăl ctitorului şi al stareţei, Voicu Sandu cel care a donat pământul către Arhiepiscopia Tomisului.

DATE DE CONTACT MĂNĂSTIRE. [HRAM] „Sf. Mironosiță întocmai cu Apostolii Maria Magdalena”; [ADRESA], comuna Cobadin, județul Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *