Parohia Săcele I

A. Istoricul Comunității Parohiale:

Parohia Sfânta Treime  este  situată  în comuna Săcele, județul Constanța. Denumirea sub care apare localitatea în secolul al XIX-lea este Peletlia, acest cuvânt ce provine din limba turcă, însemnând ,,Stejar”.

Date istorice cu privire la anul înființării comunei Săcele nu se cunosc cu exactitate, susținându-se anii  1840-1850.

După Războiul de independență din 1877-1878, când Dobrogea a revenit la patria mama, cătunul Peletlia aparținea de comuna Carahorman (azi Vadu).  În anul 1910, sediul comunei s-a mutat de la Carahorman la Peletlia, iar în anul 1925, numele satului s-a schimbat oficial la intervenția a doi boieri locali, în Săcele.

Comuna Săcele este situată în sud-estul României, la 45 km nord de Constanța și la 22 km de Năvodari, aflându-se la jumătatea distanței dintre Constanța și Tulcea.

 

   B.Istoricul Bisericii Parohiale

Parohia din Săcele a luat ființă odată cu așezarea  primilor români creștini proveniți din Ardeal. În monumentala  lucrare ,,Dobrogea în pragul veacului al XX-lea”, apărută în 1904, căpitanul Marin Ionescu-Dobrogianu  menționează faptul ca în localitatea Peletlia (Săcele), se afla o bisericuță de gard, lipită cu pământ, având hramul ,,Acoperământul Maicii Domnului”. Nu este cunoscut anul în care aceasta a fost construită și nu se cunoaște ctitorul.

Se apreciază că biserica ar fi fost ridicată pe la anul 1886, fiind inițial o casă de rugăciune construită din ciamur (chirpici), învelită cu olană. În anul 1958 s-au adăugat sfântul altar, turla de deasupra pronaosului, pridvorul, iar acoperișul din olană a fost înlocuit cu tablă, după cum reiese din Raportul Serviciului Tehnic al Episcopiei Dunării de Jos, din 26.VI.1958.

În anul 1927, hramul bisericii a fost schimbat, primindu-se hramul ,,Sfânta Treime”.

 

Arhitectura, plan, dimensiuni, materiale de construcție

Biserica, în formă de navă, are lungimea de 23  metri, lățimea de 6  metri, este construită din chirpici, pe temelie de piatră, acoperită cu tablă galvanizată. Are două turle, una pe pronaos, cealaltă pe naos. Ușile de la biserică sunt din lemn de brad.

 

   Pictura

Nu exista

 

   

Anexe

Clopotnița, detașată de biserică, este construită din zid și învelită cu table. Nu se cunoaște anul ridicării ei. Actuala casă parohială a intrat în posesia parohiei în anul 1938, făcându-se schimb de imobile cu un enoriaș din  localitate.

 

Obiective de cult, manuscrise

Biserica nu deține obiecte de valoare.

 

Șirul  preoților

Numele primului preot apare în actele parohiei pe la 1900, acesta numindu-se S.Marinescu. În ordine cronologică apar următorii preoți:

1908-1915  Pr. G. Dobrescu

1915-1925  Pr. Arhim I.Goicea

1925-1929  Pr. F.Petcu

1929-1939  Pr. D.Andrei

1939-1947  Pr. E.Văduva

1947-1982  Pr. Ghe. Taifas

1982-1995  Pr. F.Turcu

1995-2001  Pr. S.G.Girel

2001-…… Pr. M.Ciocan

 

  1. Cimitirul

        Parohia nu deține cimitir în proprietate

 

  1. Activități culturale și filantropice în trecut

Între anii 2002-2006 a funcționat o școală catehetică duminicală pentru o mai bună înțelegere  de  către  enoriași  a Sfintei  Scripturi și a cultului,  dar care și-a încetat activitatea.

 

E.Profilul actual al parohiei

Nu este cazul

 

  F.Date de contact parohie

Sfânta Treime, strada Cetatea Histriei, nr.11, comuna Săcele, județul Constanța.

Nu are telefon și site oficial.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *