Parohia „Sfântul Vasile cel Mare” din Constanţa

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [PREZENTAREA GENERALĂ A CARTIERULUI D.P.D.V GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] Parohia este situată în cartierul Inel II din Constanţa. Aşezat în imediata apropiere a Podului cu Butelii din Constanţa, acest cartier se întinde de la Institutul de Marină până la str. I.L. Caragiale (fostă a Stabilizării), de o parte şi de alta a Str. Dezrobirii. În partea de est, se învecinează cu Cartierele ICIL şi Coiciu, la vest se întinde Centura oraşului Constanţa şi cartierul Halta Traian (Interioare 1, 2, 3). Spre nord, hotarul atinge Institutul de Marină, iar la sud îl limitează Podul cu Butelii. Este un cartier mai mult de blocuri ridicat în perioada comunistă, dar şi după ’89.

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE [ISTORIA ZIDIRII EI] Prin binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teodosie Petrescu, Arhiepiscopul Tomisului şi sub directa îndrumare a Părintelui Pârlica Tache-Dumitru, cu sprijin permanent din partea credincioşilor cu suflet creştin şi cu dragoste faţă de Casa lui Dumnezeu, s-a pus piatra de temelie pentru biserica „Sfântul Vasile cel Mare” din zona Inel II, Constanţa, în data de 24 noiembrie 2002. În perioada lucrărilor de ridicare a bisericii, sfintele slujbe s-au oficiat într-o Capelă provizorie, în care s-a slujit 5 ani, sfinţită de Ierarhul Tomisului, în ziua de 9 martie 2002. După întocmirea actelor necesare şi prezentarea proiectului bisericii, s-a obţinut din partea Primăriei Constanţa autorizaţia de construcţie, eliberată în data de 25 martie 2004. Lucrările au început în vara aceluiaşi an, fiind executate în regie proprie, sub supravegherea Departamentului Tehnic al Arhiepiscopiei Tomisului şi s-au finalizat în vara anului 2007. [PISANIA] „Cu vrerea Tatălui şi cu ajutorul Fiului şi împreună cu lucrarea Sfântului Duh în oraşul Constanţa, din iniţiativa părintelui paroh iconom stavrofor Pârlica Tache-Dumitru, cu binecuvântarea I.P.S. Dr. TEODOSIE Petrescu, Arhiepiscop al Tomisului, s-a zidit şi pictat această biserică cu hramul ”Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” între anii 2004 – 2010, numai din contribuţia credincioşilor cu dragoste faţă de Casa lui Dumnezeu şi a ctitorilor primi: Vintilă Adrian, Butucă Adrian, Cazacu Aristotel şi Vintilescu Aurelian cu familiile lor. Pentru început s-a slujit într-o Capelă care a fost sfinţită în ziua de „40 Sfinţi Mucenici”, 9 martie 2002, iar în 24 noiembrie 2002 s-a pus piatra de temelie prin sfinţirea locului unde avea să se ridice biserica cea mare. În data de 16 septembrie 2007 s-a oficiat târnosirea de către I.P.S. Dr. TEODOSIE Petrescu, Arhiepiscopul Tomisului, P.S. CIPRIAN, Episcop Vicar Patriarhal şi P.S. IOAN CASIAN de Vicina, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Române din America şi Canada, împreună cu un sobor de preoţi, diaconi şi mulţime de oameni credincioşi din Constanţa şi din împrejurimi. Cu binecuvântare, în scurt timp, 2008 – 2010, s-au săvârşit lucrările de pictură bisericească, iar sfinţirea acesteia a avut loc în data de 7 noiembrie 2010 de către: I.P.S. Dr. TEODOSIE Petrescu, Arhiepiscopul Tomisului, P.S. VINCENŢIU, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, P.S. VISARION, Episcopul Tulcii, şi cu un sobor de preoţi şi diaconi, alături de mulţime de credincioşi. Pictura a fost executată în tehnica „fresco” de către diaconul Voicu Aureliu şi Ciubuc Daniel. Scrie Doamne în Cartea Vieţii Veşnice pe toţi cei care au fost, sunt şi vor veni spre închinare în Biserica măririi Tale. Amin!” [ARHITECTURA. PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCȚII] Construită din beton armat şi carămidă, pe temelie de piatra, în stil autentic moldovenesc, cu o suprafaţă totală de 592 mp şi turla centrală de 40 de metri, este una din cele mai mari biserici din oraş. Dimensiunile bisericii sunt: 37 m – lungime, 16 m – lăţime şi 40 m – înălţime, are trei turle, două în spate şi una în faţă, pe care sunt montate trei cruci mari. Pereţii exteriori ai bisericii sunt prevăzuţi cu medalioane de sfinţi pictaţi. Slujba de târnosire (sfinţirea cea mare) a fost oficiată pe data de 16 septembrie 2007 de către trei ierarhi [PICTURA] Între anii 2008 – 2010 au avut loc lucrările de pictură în tehnica fresco, lucrare săvârşită de o echipă de pictori conduşi de părintele diac. Voicu Aureliu şi Ciubuc Daniel, sfinţirea acesteia făcându-se la data de 7 noiembrie 2010, tot de către trei ierarhi: Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Preasfinţitul Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor şi Preasfinţitul Visarion, Episcopul Tulcii. Zidirea acestui nou sfânt locaş, împodobirea lui cu pictură, cu mobilierul necesar (catapeteasmă şi străni) sculptat în stejar, executat de o echipă de meşteri de la Humuleşti, jud. Neamţ, ușile de la intrare din lemn de stejar masiv, pardoseală de marmură, policandre, traverse, încălzire centrală, sonorizare audio şi utilarea cu cele necesare serviciului divin, s-a făcut (2004 – 2010) numai cu contribuţia benevolă a credincioşilor cu dragoste faţă de Casa lui Dumnezeu şi a ctitorilor primi: Vintilă Adrian, Butucă Adrian, Cazacu Aristotel şi Vintilescu Aurelian. [ŞIRUL PREOŢILOR] Pârlica Tache-Dumitru (preot paroh 2002 – prezent), Pârlica Adrian (preot II, 2009 – prezent), Ion Jean (preot III, 2007 – prezent)

C. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI. [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE S.A.] Lângă biserica cea nouă, în data de 13 februarie 2011, s-a pus şi sfinţit, de către Ierarhul Tomisului, Arhiepiscopul Teodosie, piatra de temelie a viitorului Aşezământ Social – Filantropic, „Vasiliada”, destinat găzduirii, pe perioada cursurilor generale, liceale şi universitare, a tinerilor din mediul rural, care aparţin unor familii creştin-ortodoxe cu venituri materiale modeste sau orfani, dar cu aplecare spre studiu si dragoste faţă de Dumnezeu. În prezent aşezământul este ridicat la alb, având instalaţiile sanitare, electrice şi de termoficare trase, lucrându-se la finisaje. Aşezământul este prevăzut la parter cu o cantină şi o bucătărie iar la etajele superioare cu camere destinate găzduirii tinerilor. Actualmente se întreprind activităţi de ajutorare a celor mai nevoiaşi cu prilejul marilor sărbători creştine şi nu numai. Din toamna anului 2009, la iniţiativa protopsaltului Marian Bostan, a luat fiinţă, în cadrul parohiei, Grupul psaltic „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare”, având un număr de 24 de membri: preoţi, diaconi şi studenţi ai Facultăţii de Teologie, abordând un repertoriu diversificat, fiind compus din piese religioase monodice (psaltice), folclor românesc cât şi colinde tradiţionale româneşti. Principala activitate a grupului rămâne până în prezent oficierea de servicii liturgice. Grupul psaltic „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” a susţinut din anul 2009 până în prezent o serie de concerte printre care amintim: Festivalul Internaţional de Muzică Corală „I.D. Chirescu” Cernavodă 2009 – 2014, Concerte de colinde cât şi pascale – Casa de Cultură a Sindicatelor Constanţa 2009 – 2015, Palatul Parlamentului – 2011, Muntele Athos – 2012. Material discografic (2 CD): „În oraşul Vitleem” (colinde) – decembrie 2011 si „Cântări bizantine” – martie 2013.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *