Parohia Viile

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂȚII D.P.D.V.GEOGRAFIC, ISTORICO – DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] Satul Viile se află în regiunea Dobrogea, la aproximativ 7 km depărtare de Dunăre și la 8 km de șoseaua principală Constanța-Ostrov-Silistra, în partea de miază-noapte a acesteia. Satul Viile s-a numit altădată “Beilic”, deoarece pe vremea stăpânirii otomane aici era un centru pentru strângerea birului în natură, denumit în limba turcă Beilic. Satul este compus, ca parohie, numai din creștin-ortodocși, aceștia având ca ocupație agricultura, viticultura, creșterea animalelelor și pescuitul.

B.ISTORICUL BISERICII. [ISTORIA ZIDIRII EI] Intrarea în curtea bisericii este străjuită de un fel de arc pe doi stâlpi sculptați, astfel încât apare ca ceva monumental, care inspiră respect față de trecutul constructiv și atrage atenția oricărui vizitator. Ceea ce este mai interesant este însăși clădirea bisericii, despre care din punct de vedere al informării istorice există date foarte puține și sărace în conținut. Astfel, zidăria actualei biserici a satului Viile s-a început datorită inițiativei guvernatorului turc al Silistrei, Alis Pasa, după cum susține tradiția unanimă existentă până astăzi la locuitorii din Viile. Tradiția aceasta mai spune că însuși Ali Pasa a ajutat cu bani pe vechii locuitori ai satului să-și construiască biserica, obligându-i, în schimb, să presteze anumite munci în folosul său. Toate aceste lucruri, al întemeierii și al construirii bisericii, s-ar fi petrecut prin anul 1856, dar nu există nici un document doveditor în acest sens. Conform aceleiași tradiții se spune că pe locul aceleiași biserici ar fi existat mai înainte o biserică în pământ (format de catacombă sau bordei). Mai mult nu se știe despre această biserică și nici nu a rămas ca moștenire pentru actuala biserică vreun obiect sau document provenind de la aceasta. La fel, nu se știe nimic despre numele ctitorilor actualei biserici și nici despre preotul sub a cărui îndrumare și îndemn s-ar fi terminat construirea și înzestrarea bisercii de astăzi, precum nu se știe nimic nici despre timpul când a fost sfințită sau despre Arhiereul care a sfințit-o. Se știe precis însă că biserica a fost deservită începând din anul 1860 și până în anul 1897 de către preoții Ion Radu și și Voicu Mihăileanu. În 1898, sub conducerea preotului Petre Polifronescu, biserica a avut o primă reparație care a constat în: construirea unei a doua turle în față, prefacerea olanei de pe acoperiș, mărirea ferestrelor și mai ales construirea actualilor stâlpi de cărămidă ai fațadei, care mai înainte fusese din lemn. În 1903 s-au așezat la intrarea în curtea bisericii doi stâlpi din piatră sculptați de meșteri necunoscuți, iar deasupra stâlpilor s-a așezat o arcadă sculptată din piatră. În perioada Primului război mondial biserica a fost devastată de majoritatea podoabelor și a inventarului său mobil, iar olana de pe acoperiș cu desăvârșire distrusă. În 1929, sub conducera parohială a aceluiași preot Petre Polifronescu, s-a reparat radical acoperișul bisericii, olana fiind înlocuită cu țiglă. Actualul inventar mobil al bisericii este în bună parte refăcut, prin micile posibilități de după Primul Război Mondial, ale unor enoriași astăzi trecuți la cele veșnice. În 1943, sub conducerea parohială a preotului Nicolae Ciorbaru, s-a făcut a treia reparație a bisericii, refăcându-se turla din față care căzuse, și tencuindu-se interiorul și exteriorul. Arhitectura bisericii se caracterizează printr-un stil sobru și constă din linii dure simple. Forma arhitectonică este de corabie. Privind în ansamblu construcția este impresionantă prin masivitatea zidurilor sale. Nu se știe de unde a fost adusă piatra care constituie materialul de bază al componentei bisericii. Deasemenea nu se stie nimic nici despre numele arhitectului sau al meșterului care a construit de la început această biserică. Se știe numai că în 1898 un anume „Calfa Toma” a construit actualii stâlpi de cărămidă ai fațadei în locul celor de lemn de mai înainte. Dintru început biserica din satul Viile nu a fost pictată. În anul 2004 preotul Săftescu Lucian începe restaurarea Bisericii la interior, în anul 2008 începându-se prima pictură din istoria Bisericii. Finalizarea lucrărilor de interior și a picturii are loc în anul 2012, sub îndrumarea preotului paroh Pitigoi-Mocanu George cu sprijinul autoritățior locale și al enoriașilor. Aducând câteva îmbunătățiri și la partea exterioară, sfințirea picturii are loc în anul 2014 la data de 23 februarie de către Înaltpreasfinția Sa Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.

C. CIMITIRUL. În cimitirul parohiei noastre nu sunt înmormântate personalități bisericești sau laice.

D. ACTIVITATI CULTURALE ȘI FILANTROPICE ÎN TRECUT. [ACTIVITATE CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ] Nu se cunosc activități culturale și filantropice în trecut.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI. [ACTIVITĂȚI PASTORAL – MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.] Ocazional, parohia organizează pelerinaje la mănăstirile din țară și are un grup de cateheză cu copiii din parohie după modelul ,,Hristos împărtășit copiilor”.

F. DATE DE CONTACT PAROHIE. [HRAM] „Sf. Mucenic Haralambie” ; [ADRESA] Str. Principală, comuna Ion Corvin loc. Viile , județul Constanța. [OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *