Cinstirea sfinților dobrogeni Epictet și Astion

Pe data de 8 iulie, Biserica Ortodoxă Română îi cinstește pe Sfinții Mucenici Epictet preotul și Astion monahul. Sfinții Epictet şi Astion sunt cei mai vechi mucenici atestați documentar de pe teritoriul României. Ei au pătimit aproape de actualul sat Dunavăţul de Jos, în cetatea Halmyris (jud. Tulcea). Potrivit actului martiric, păstrat astăzi doar într-o copie din secolul XV, ei au pătimit în anul 290, ca urmare a persecuţiei dezlănțuite de împăratul Diocleţian (284-305). Originar din părţile Răsăritului, Sfântul Epictet era preot și ducea o viaţă curată. Astion era un tânăr chipeş, nepot al senatorului roman Iulian. Era păgân, dar, întâlnindu-se cu preotul Epictet şi ascultându-i cuvintele pline de înţelepciune, se converteşte la creştinism. Apoi, împreună, se îmbarcă şi pleacă spre Halmyris. Sosind în cetate, comandantul Latronianus a aflat că există doi străini care i-au întors pe mulţi de la cinstirea zeilor. Auzind aceasta a poruncit ca cei doi să fie supuși chinurilor. Pe 8 iulie 290 i s-a tăiat capul întâi lui Astion, apoi preotului Epictet.

Cu prilejul cinstirii lor, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va avea următorul program:

– duminică, 7 iulie, va răspunde invitației PS Visarion, Episcopul Tulcii, și va fi prezent la Sfânta Liturghie oficiată la mănăstirea Halmyris, jud. Tulcea.

• de la ora 16.30, va oficia slujba Vecerniei la biserica „Sfinții Epictet și Astion” din Constanța, în cartierul Veteranilor (Aleea Veteranilor, nr. 11, kilometrul 5).

– luni, 8 iulie, de la ora 7.45, va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea „Sfinții Epictet și Astion” de la Capidava, așezământ monahal care își cinstește ocrotitorii. Vor fi aduse spre închinare moaștele Sfinților Mucenic Epictet și Astion, de la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Sfințirea locului pentru un nou așezământ monahal

Duminică, 7 iulie, de la ora 19.00, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va sfinți locul viitorului așezământ monahal ce va fi ridicat în satul Casian (comuna Grădina, jud. Constanța; intrarea se face prin Cheia). Biserica va avea trei altare, închinate Sfântului Ioan Gură de Aur, Sfântului Ioan Casian și Sfântului Gherman.

Credincioșii vor putea cinsti moaștele Sfinților: Vasile cel Mare, Haralambie, Ioan Gură de Aur, Grigorie, Dimitrie cel Nou, Kukșa din Odessa, Iona, Sf. Cuvioși uciși în mănăstirea Sf. Sava, precum și icoana Maica Domnului din Kazan.

Pentru sprijinirea lucrărilor, parohia „Sf. Haralambie” din Constanța organizează sâmbătă, 6 iulie, ora 19.00, în curtea bisericii, un concert caritabil susținut de corul de copii al parohiei Irești (jud. Vrancea).