655 de persoane defavorizate vor primi o masă de Buna-Vestire

Biserica Ortodoxă prăznuiește pe 25 martie Buna-Vestire. Cu acest prilej, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va avea următorul program:
Vineri, 24 martie,

Vineri, 24 martie,
– de la ora 17.00, Arhiepiscopul Tomisului va oficia slujba Vecerniei cu Litie la biserica „Buna-Vestire” din Năvodari (zona centru). În timpul slujbei, ierarhul, preoții și credincioșii vor merge în procesiune, cu moaștele Sfinților Epictet și Astion și icoana „Maica Domnului Grabnic Ascultătoarea” (Ucraina), pe următorul traseu: biserica „Buna-Vestire” – str. Constanței – centru – întoarcere la biserică pe str. Albinelor. Icoana va fi adusă la biserică astăzi, 22 martie, ora 16.00 și va rămâne până sâmbătă dimineață.
– începând cu ora 19.30, IPS Teodosie va oficia Taina Sfântului Maslu la biserica „Buna-Vestire” din Constanța (str. Dionisie cel Mic, nr. 50 A, cartier Coiciu). A doua zi, preoții vor oficia Sfânta Liturghie de la ora 9.30.
Totodată, cu prilejul prăznuirii hramului, 655 de persoane defavorizate (copii și vârstnici) vor primi, din partea parohiei și a sponsorilor, alimentele necesare pentru masa de prânz, după următorul program: sâmbătă: Centrul de îngrijire și asistență din Poarta Albă, Căminul pentru persoane vârstnice din Constanța (str. Unirii), Centrul de plasament „Traian”, Centrul de primiri urgențe copii abuzați din cartierul constănțean Coiciu, Complexul de servicii comunitare „Cristina” și locuințele protejate din localitățile Topraisar, Cumpăna și Lazu, iar duminică: Centrul de plasament „Antonio” și Fundația „M.G.H.” din cartierul km. 4-5, Constanța.
Sâmbătă, 25 martie,
– de la ora 8.30, Ierarhul Tomisului va oficia slujba de Sfințire Mică a Apei, urmată de Sfânta Liturghie la mănăstirea „Buna-Vestire”, situată pe drumul dintre localitățile Mircea Vodă și Țibrinu.
Duminică, 26 martie,
– IPS Teodosie va oficia, începând cu ora 8.45, Sfânta Liturghie la mănăstirea Strunga, care va sărbători hramul bisericii mari, Buna-Vestire.