Știri Arhiepiscopia Tomisului

Constănțenii sunt așteptați să doneze sânge în acestă duminică

Centrul Regional de Transfuzii Sanguine Constanța, împreună cu parohia „Sf. Vasile cel Mare” din Constanța, organizează duminică, 21 octombrie 2018, o nouă acțiune de donare de sânge. Aceasta va avea loc la așezământul bisericii „Sf. Vasile cel Mare”, între orele 8.30 și…

Programul IPS Teodosie în perioada 18 – 21 octombrie

Joi, 18 octombrie, Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfântul Apostol și Evanghelist Luca. Astfel, de la ora 8.15, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Luca” din localitatea constănțeană Horia.

Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași

Sâmbătă, 13 octombrie, de la ora 15.00, la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Cumpăna ierarhul Tomisului va oficia Sfânta Taină a Botezului pentru patru copii instituționalizați.

Precizări în cazul călugărului Calinic

Cu surprindere și îngrijorare, Arhiepiscopia Tomisului a aflat despre presupusele abateri ale Arhidiaconului Calinic (Ciprian) Savin, profesor de Muzică la Școala nr. 39 „Nicolae Tonitza” din Constanța.
1 din 27