Știri Arhiepiscopia Tomisului

Sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva

Luni, 14 octombrie, Biserica Ortodoxă o cinsteşte pe Sfânta Cuvioasă Parascheva, ocrotitoarea Moldovei, ale cărei moaşte se află la Catedrala Mitropolitană din Iaşi.

Sfințirea bisericii din Ovidiu

Duminică, 6 octombrie, începând cu ora 8.00, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia slujba de sfințire mare a bisericii cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului și Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Ovidiu (str. Națională, nr 116, lângă Primărie).

Înălțarea Sfintei Cruci, hram la mănăstirea Dervent

Sâmbătă, 14 septembrie, Biserica Ortodoxă cinstește Înălţarea Sfintei Cruci. Această sărbătoare amintește de două momente importante din istoria Sfintei Cruci, pe care a fost răstignit Mântuitorul Iisus Hristos.
1 din 43