Știri Arhiepiscopia Tomisului

Sfântul Ierarh Luca al Crimeei cinstit la Constanța

Luni, 11 iunie, Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfântul Ierarh Luca, Arhiepiscopul Crimeei. Cu acest prilej, biserica „Sfântul Nectarie” din Constanța (zona Medeea, str. Spiru Haret, nr. 4 D), așezământ de cult ocrotit și de către Sf. Luca al Crimeei, organizează mai…

Procesiunea „Calea mărturisitorilor români”

În data de 10 iunie, Biserica Ortodoxă Română se va afla în duminica a doua după Rusalii, numită și „a Sfinților Români”, în care este hramul mănăstirii din apropierea localității Galeșu.

Lansare de carte la Arhiepiscopia Tomisului

Miercuri, 6 iunie, la ora 17.00, în biblioteca „Arhiepiscop Lucian Florea” din cadrul Centrului Eparhial Tomis (str. Arhiepiscopiei, nr. 23) se va lansa lucrarea „Scurtă ecclesiologie augustiniană”, semnată de către protos. Dr. Arsenie Obreja.
1 din 20