Documentul nevinovăției IPS Teodosie

Astăzi, 3 mai 2017, IPS Teodosie a depus la Curtea de Apel Constanța un document ce conține argumente din legislația UE, document ce, în opinia apărării, atestă nevinovăția Arhiepiscopului Tomisului în dosarul Nazarcea și, totodată, faptul că procurorul i-a pus în mod greșit pe IPS Teodosie și pe ceilalți inculpați sub acuzare penală.

Practic, documentul explică și completează opinia avocatului Bernard O’Connor, din Bruxelles, specializat pe legislație europeană privind fondurile europene pentru agricultură, opinie comunicată anterior.

Studiind legislația europeană este limpede că, dacă neregulile expuse în acuzare au existat, acestea trebuiau remediate pe cale administrativă,în raporturile Arhiepiscopiei Tomisului cu APIA, ai cărei funcționari aveau obligații specifice de informare și control.

Nevinovăția IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului by Anonymous RW6qbp7YpB on Scribd

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *