Parohia Constanța “Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE

Parohia “Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” este situată în orașul Constanța, Cartierul Compozitorilor, Str. Titus Cergău nr. 2, și se află în jurisdicția Arhiepiscopiei Tomisului, Protoieria I Constanța. Cartierul Compozitorilor este unul foarte tânăr, și este situat în partea de Vest a orașului. Fiind într-o zonă limitrofă a orașului, se încadrează între străzile: B-dul Aurel Vlaicu (varianta orașului–linia ferată) la Vest, Institutul de Marină Militară la Est, Str. Dezrobirii (Zona Primo), Str. Eliberării la Sud și str. Baba Novac la Nord. Idea înființării acestui cartier datează din preajma anilor 1990, deci după Revoluția din decembrie 1989, când s-a realizat, de către Primăria Constanța, și un Plan Urbanistic General al zonei, de către arhitecții Danciu Ioan Alexandru și soția sa Danciu Mihaica, care prevedea locuințe P+2E+M (maximum), o școală, o grădiniță, o creșă de copii, spații verzi, o biserică, câteva spații comerciale de mici dimensiuni, etc. Loturile de pământ pentru locuințe au fost de aprox. 500 mp și au fost oferite de Primăria Constanța în special veteranilor de război. În anul 2002 în acest cartier, existau aprox. 10 case. O dată cu trecerea anilor, acestea s-au înmulțit, în prezent (anul 2015) procentul de ocupare fiind de aprox. 80%. Comunitatea parohială s-a dezvoltat o dată cu cartierul, preoții slujitori ai aceste parohii, doi la număr, fiind în mijlocul viitorilor enoriași.

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE

“Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” a fost înființată la 1 ianuarie 2003 în baza certificatului fiscal existent încă din anul 2001. În scurt timp, preotul Paroh a obținut din partea Primăriei Constanța punerea în posesia Arhiepiscopiei Tomisului a terenului pentru construirea bisericii, având 1100 mp. S-a făcut cadastrul și intabularea terenului, s-a obținut certificatul de urbanism. S-a ridicat o construcție provizorie din lemn de cca. 80 mp, care de la data de 6 octombrie 2003 până la 20 noiembrie 2007 a fucționat ca paraclis. S-au obținut toate avizele necesare stipulate în certificatul de urbanism, iar în anul 2005 s-a emis autorizația de construcție pentru biserică în stil maramureșean. Proiectul a fost realizat de către arhitecții Danciu Ioan Alexandru și soția sa Mihaica, benevol, care, cu mult suflet și multă dăruire, au adaptat un plan de arhitectură bisericească în stil maramureșean, specific zonei de munte, zonei de litoral, specifică orașului Constanța. Din această echipă au mai făcut parte benevol, următorii: Ing. Rezistență – D. Coțofană Radu, Ing. Electrice-Telefonie – D. Mihai Cartuță, Ing. Instalații Termice – D. Apas Erdan, Ing. Instalații Sanitare – D. Calimarea Gabriel, Studiu Geotehnic – Ing. Nicolae Tase, Executant Instalații Electrice – Ing. Frunză Costel, Diriginte de Șantier – Ing. Popescu Magda Elena. La data de 8 iunie 2006 Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului împreună cu un sobor de preoți și diaconi, și în prezența câtorva credincioși, a sfințit punerea temeliei bisericii propriu zise. Deoarece amplasamentul bisericii a fost stabilit de Primăria Constanța pe o movilă de pământ, iar talpa de fundare fiind foarte jos, s-a hotărât realizarea unui demisol pe toată suprafața construcției bisericii, demisol care rezolvă multe preobleme administrative. La data de 9 iunie 2006 s-a demarat construirea propriu-zisă a bisericii, turnându-se primul beton. În luna noiembrie 2007 s-a finalizat construirea demisolului, iar din data de 20 noiembrie 2007 acesta a devenit paraclis, oficiindu-se în el toate slujbele bisericești. A urmat o perioadă de aproximativ doi ani în care s-au făcut eforturi deosebite pentru achiziționarea materialului lemnos necesar ridicării suprastructurii din lemn de brad, acoperișul fiind din șindrilă de brad. În anul 2008, fostul paraclis din lemn a fost reamenajat și transformat în casă parohială. La data de 28 octombrie 2009 o echipă de meșteri în lemn din loc. Bârsana, jud. Maramureș, condusă de către Domnul Pop Vasile, om credincios, responsabil și cu frica Lui Dumnezeu, a început ridicarea suprastructurii din lemn de brad peste demisolul din fier și beton. Datorită lipsei de fonduri, lucrarea a încetat în decursul anului 2010, reluându-se la începutul anului 2011 și finalizându-se în decursul anului 2012. În perioada 2010-2011, prin dania unui bun credincios din Constanța, pe nume Preduț Oprea Traian, a fost realizată clopotnița tot în stil maramureșean, la demisolul căreia a fost amenajat un grup sanitar pentru preoți și pentru credicioși, și a fost instalată centrala termică pentru întregul ansamblu eclezial. În luna noiembrie, ziua 20, anul 2013, de hramul Bisericii, Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului împreună cu un sobor de preoți și diaconi a oficiat sluja Vecerniei și Agheazmei celei mici, acordând și arhiereasca binecuvântare de a se sluji în biserica mare. De la acea dată și până în prezent se execută lucrări de pictură bisericească bizantină clasică pe icoane din lemn de tei, de diferite dimensiuni (100/50, 100/100, 150/150 cm), fiind cea mai potrivită variantă pentru o biserică din lemn. Pe lângă lucrările de pictură, mai sunt de executat lucrări de amenajare la exteriorul Bisericii, a curții, etc. În vara anului 2013, Parohia a mai dobândit din partea Primăriei Constanța, un teren aflat în imediata vecinătate a Bisericii, în suprafață de 581 mp, pe care s-a amenajat un spațiu verde (gazon, livadă de pomi fructiferi, gard viu comestibil), cu o troiță maramureașeană, băncuțe, și cât mai curând un spațiu de joacă pentru copii. Pentru realizarea tuturor acestor lucrări, preoții acestei parohii: Ioniță Florin- paroh, și Cazacu Cristian- coslujitor, au fost susținuți de un grup de credincioși, iubitori de Hristos și de Biserica Sa, dintre care se evidențiază în mod deosebit, cu un aport substanțial Dl. Niță Teodor și socrul acestuia Dl. Marinescu Ion (plecat la Domnul la o zi după hramul Bisericii- 22.11.2009), precum și Domnii: Preduț Oprea-Traian, Dumitrache Sorin-Marian, Sufragiu Petru, Draica Ion, Vasilescu Mihai Miron, Vașvari Vasile, Frunză Costel, Buduru Petrică, Mutu Nicolae, urmați de mulți alți credincioși care au ajutat după puterea lor atât financiar, cât și cu muncă fizică. La finalizarea tuturor lucrărilor, cu ajutorul Lui Dumnezeu, se va face și sfințirea cea mare a Bisericii sau târnosirea.â

C. CIMITIRUL
Parohia nu deține cimitir, în imediata apropiere aflându-se Cimitirul Municipal “Energia”.

D. ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE ÎN TRECUT.
Din punct de vedere cultural, Parohia în baza unui parteneriat a desfășurat activități importante cu Școala Generală nr. 23 “Sf. Constantin Brâncoveanul” din Constanța, care se află în teritoriul său. Activitățile principale s-au derulat în preajma principalelor sărbători (Nașterea și Învierea Domnului), când cei mai mulți dintre elevi au fost spovediți și împărtășiți, fie în Biserică, fie la școală, într-un spațiu special amenajat, în funcție de vremea de afară. Din punct de vedere filantropic, parohia a ajutat, în funcție de posibilități, câteva familii nevoiașe cu alimente, îmbrăcăminte, și pe alocuri cu bani.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI.
Actualmente Parohia își propune continuarea acestor activități, dar și o implicare mai accentuată în susținerea copiilor proveniți din familii defavorizate, familii destrămate, etc. De asemeni se dorește amenajarea unei trapeze la demisolul bisericii, unde periodic să se poată efectuata activități de ajutorare a celor mai nevoiași, cât și organizarea unor mese festive cu ocazia unor evenimente importante din viața parohiei (hramuri, sărbători bisericești mai mari, etc). Din punct de vedere cultural se are în vedere organizarea unor cateheze și seri duhovnicești, în special pentru tineri, la care să fie invitate periodic și diverse personalități atât laice cât și din clerul bisericesc.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *