Conferință și lansare de carte la Arhiepiscopia Tomisului

Luni, 14 martie, de la ora 14.00, în Sala Magna a Centrului eparhial Tomis (str. Arhiepiscopiei, nr. 23) va avea loc conferința „Dionysius Exiguus o minte milenară fabuloasă”, susținută de către Acad. Prof. Constantin Barbu, cu binecuvântarea și participarea IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.

Totodată vor fi lansate volume din Biblioteca lui Eminescu, volume din colecția Monumenta Romaniae Historica (vor fi prezentate câteva zeci de volume din manuscrise facsimilate color, vechi de peste 1000 de ani) și volumul „Supracartea fără de ce” de Constantin Barbu.

Evenimentul este organizat de către Academia Tomitana, în parteneriat cu Arhiepiscopia Tomisului și cu Asociația Studenților Creștini-Ortodocși Români, filiala Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *