Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 13-15 aprilie

Joi, 13 aprilie, la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța:

– de la ora 6.45, va săvârși Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;

– de la ora 17.00 va oficia slujba Deniei celor 12 Evanghelii.

 

Vineri, 14 aprilie, la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța

– de la ora 8.00, va oficia slujba Vecerniei, în cadrul căreia va fi scos Sfântul Epitaf din Sfântul Altar. Sfântul Epitaf este o icoană pictată pe pânză, ce înfățișează punerea în mormânt a Domnului. Este scoasă în procesiune în Vinerea cea Mare și așezată pe masă, în mijlocul bisericii, și înfățișează Trupul mort al Domnului, iar masa simbolizează mormântul Mântuitorului;

– de la ora 17.00, va oficia slujba Deniei Prohodului Domnului.

 

Sâmbătă, 15 aprilie, de la ora 8.30, va oficia Sfânta Liturghie la Capela „Sfântul Ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel” a Penitenciarului Poarta Albă, unde va rosti și un cuvânt de învățătură celor lipsiți de libertate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *