Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 19-25 aprilie 2023

Miercuri, 19 aprilie,

  • de la ora 7.45, va oficia Sfânta Liturghie și Taina Sfântului Botez în biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din localitatea Ștefănești (lângă Pitești), județul Argeș;
  • de la ora 19.00, va fi prezent în podcastul de dialog cu credincioșii „Cuvântul ierarhului” ce va fi transmis pe paginile de Facebook și Youtube ale Arhiepiscopiei Tomisului. Întrebările se trimit NUMAI pe mail, la adresa radiodobrogea@gmail.com.

 

Joi, 20 aprilie, Biserica Ortodoxă Română îl cinstește pe Sfântul Ierarh Teotim, episcopul Tomisului

  • de la ora 8.00, va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea „Sfântul Teotim” din apropierea orașului Murfatlar, așezământ monahal care își cinstește ocrotitorul;
  • de la ora 16.00, la restaurantul „Dorna” din stațiunea Mamaia, va participa la conferința „Lăsați copiii să vină la Mine”. Totodată vor fi decernate premiile concursului „Bobul de muștar”, organizat de către Curtea Brâncovenească;
  • de la ora 18.00, în ajunul praznicului Izvorului Tămăduirii, va oficia slujba Vecerniei și slujba de Sfințire a Apei la mănăstirea Crucea (localitatea Crucea), așezământ monahal care are și hramul Izvorul Tămăduirii;
  • de la ora 22.00, va oficia Acatistul Izvorului Tămăduirii la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

 

Vineri, 21 aprilie, de praznicul Izvorului Tămăduirii, de la ora 8.00, va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea Dervent. Apoi, împreună cu clerul și credincioșii va merge în procesiune la Izvorul tămăduitor, situat în apropierea mănăstirii, unde va fi săvârșită slujba de Sfințire a Apei.

 

Sâmbătă, 22 aprilie,

  • începând cu ora 8.00, va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea Colilia, care este ocrotită spiritual de către Sf. M. Mc. Gheorghe și este situată în apropierea localității Râmnicul de Jos, comuna Cogealac. Ierarhul va sfinți troița ridicată pe locul unde a fost construit provizoriu primul paraclis al mănăstirii;
  • de la ora 21.45, va oficia Acatistul Învierii Domnului la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

 

Pe 23 aprilie, în Duminica Tomii, la invitaţia PS Lucian, Episcopul Caransebeșului, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va participa la Sfânta Liturghie oficiată la Catedrala „Învierea Domnului” din Caransebeş, cu prilejul serbării hramului lăcaşului de cult.

 

Luni, 24 aprilie, de Paștele Blajinilor, de la ora 7.45, va oficia Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Constanța. Sfântul Mare Mucenic Gheorghe este sărbătorit de către Biserica Ortodoxă în data de 23 aprilie.

 

Marți, 25 aprilie, de la ora 6.50, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *