Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 29 aprilie – 1 Mai 2023

Sâmbătă, 29 aprilie,

  • de la ora 9.15, împreună cu PS Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, va oficia Sfânta Liturghie la biserica „Întâmpinarea Domnului” din localitatea Civitavecchia, din apropiere de Roma (Italia), și Taina Sfântului Botez pentru cel de-al șaptelea copil al părintelui Ion Dimulescu, nepotul arhimandritului de vrednică pomenire Nicodim Dimulescu;
  • de la ora 22.00, va oficia slujba Acatistul Învierii Domnului la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea.

 

Duminică, 30 aprilie, de la ora 9.30, va face parte din soborul de arhierei care va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea, cu prilejul cinstirii Aducerii în Oltenia a moaștelor Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, ocrotitorul și ctitorul așezământului de cult.

 

Luni, 1 Mai, de la ora 6.50, va săvârși Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *