Donare de sânge

Marți, 9 mai, în intervalul orar 8.30-13.30, la Protoieria Medgidia (str. Radu Negru, nr. 16) se va desfășura o nouă acțiune de donare de sânge. Coordonatorul acțiunii este preotul Constantin Romaniuc.

În baza protocolului de colaborare încheiat între Arhiepiscopia Tomisului și Centrul Regional de Transfuzii Sanguine – Constanța, anul acesta au fost organizate alte trei campanii de donare de sânge (două la Constanța și una la Medgidia).

La sfârșitul lunii, pe data de 28 mai, biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Topraisar îi așteaptă pe donatorii de sânge pentru a le fi aproape bolnavilor care au nevoie de tratament transfuzional.

Persoana care dorește să doneze sânge trebuie să fie într-o stare bună fizică și mentală și motivat de importanța gestului donării de sânge.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *