Domnul Teodor Ion la 90 de ani

Astăzi, domnul arhitect Teodor Ion, a împlinit 90 de ani. Cu acest prilej, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, l-a binecuvântat și a mulțumit „arhitectului mănăstirilor dobrogene”, precum îl numește părintele exarh Andrei Tudor, pentru implicarea în construirea așezămintelor de cult.

Născut la Tulcea, în anul 1933, în ziua de prăznuire a Sfântului Teodor cel Sfințit, domnul arhitect Teodor Ion și-a dedicat ani buni din viață realizării proiectelor pentru edificarea bisericilor și a mănăstirilor. Dintre acestea amintim, în Dobrogea: mănăstirea Vistierna (Tulcea), mănăstirea Adamclisi, mănăstirea „Sfinților Români” (Nazarcea), mănăstirea Istria, mănăstirea Colilia, mănăstirea Stejaru, mănăstirea Capidava, mănăstirea Prodromița, schitul „Sfântul Ioan Botezătorul”, Mereni, mănăstirea Năvodari, mănăstirea „Înălțarea Domnului” (Mircea-Vodă), schitul „Sfântul Gherman” (Băneasa), clopotnița și așezământ social „Sfântul Ilie” (Techirghiol), biserica „Buna Vestire” (Năvodari), corpul de chilii, muzeul, biblioteca și clopotniţa mănăstirii Dervent, biserica din satul Moviliţa, turlele bisericii din localitatea Lanurile, Planul urbanistic al mănăstirii din localitatea Măcin, clopotnița bisericii „Înălţarea Domnului” (sat Movila Verde), Planul urbanistic al mănăstirii „Sf. Mucenici Epictet şi Astion” (Tulcea), clopotniţa, extindere biserica din localitatea Mircea Vodă, mănăstirea „Sfântul Ioan Casian”, Amenajare mănăstirea Cocoş, dar și Ansamblu mănăstiresc „Valea Mare” județul Covasna.

Lunga listă a bisericilor și a mănăstirilor pe care le-a ajutat va crește, cu siguranță, pentru că domnul arhitect Teodor Ion are proiecte în derulare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *