Credincioșii constănțeni sunt așteptați la slujba Odovaniei Învierii

IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, îi invită pe toți credincioșii constănțeni la slujba Odovaniei Învierii Domnului, ce va fi oficiată în această noapte la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța, după următorul program:

– ora 22.30, slujba Utreniei Învierii;

– ora 00.00, slujba Sfintei Liturghii.

Conform tipicului bisericesc, sărbătoarea Învierii Domnului se încheie în a 39-a zi după Înviere, cu o zi înainte de marele praznic al Înălțării Domnului. În această zi, rânduiala slujbelor bisericești este aceeași ca în seara de Înviere, exceptând oferirea Sfintei Lumini și sfințirea pâinii numită Paști.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *