Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 10-13 iulie

Luni, 10 iulie,

  • de la ora 6.45, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța;
  • de la ora 21.30, va oficia Acatistul icoanei Maicii Domnului „Îndrumătoarea” de la mănăstirea Neamț și Acatistul Acoperământul Maicii Domnului la mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din localitatea Dorna Arini, județul Suceava.

 

Marți, 11 iulie, de la ora 7.00, va oficia Sfânta Liturghie, urmată de Taina Sfântului Maslu la mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din localitatea Dorna Arini, județul Suceava.

 

Miercuri, 12 iulie, în calendarul bisericesc este consemnată Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului „Prodromița” de la Muntele Athos. Cu acest prilej, de la ora 7.30, va oficia Sfânta Liturghie de hram la schitul „Prodromița”. Așezământul monahal se află în partea de vest a localității Hârșova, pe malul Dunării.

 

Joi, 13 iulie,

  • de la ora 6.45, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța;
  • de la ora 18.00, va fi prezent în podcastul de dialog cu credincioșii „Cuvântul ierarhului” ce va fi transmis pe paginile de Facebook, Youtube și TikTok ale Arhiepiscopiei Tomisului. Întrebările se trimit NUMAI pe mail, la adresa radiodobrogea@gmail.com;
  • de la ora 21.45, va oficia Acatistul icoanei Maicii Domnului „Prodromiţa” la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *