Simpozionul „Constanța și lumea românească modernă și contemporană” la Arhiepiscopia Tomisului

În perioada 24 – 27 august 2023, Asociația SINE QUA NON organizează mai multe activități științifice și culturale reunite în cadrul proiectul „Constanța – istorie, vecinătate, multiculturalitate”, finanțat de către Primăria Constanța, la care Arhiepiscopia Tomisului este partener.

Vor avea loc cinci sesiuni de comunicări și dezbateri (desfășurate la Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța – MINAC, Muzeul Militar Național Regele Ferdinand I Filiala Constanța, Muzeul de Artă Constanța și Arhiepiscopia Tomisului), prezentări de cărți (MINAC), masă rotundă (Muzeul Național al Marinei Române), expoziții temporare (MINAC, Arhiepiscopia Tomisului), Ateliere meșteșugărești medievale (Parcul Arheologic) și tururi ghidate la lăcașurile de cult din Peninsula Constanței.

În zilele de vineri, 25 august, și sâmbătă, 26 august, în sala Magna a Arhiepiscopiei Tomisului se va desfășura simpozionul „Constanța și lumea românească modernă și contemporană”, moderat de către Dr. Lavinia Dumitrașcu, Pr. Dr. Mircea Cristian Pricop și Prof.univ.dr. Anatolie Petrencu.

Vineri, 25 august, de la ora 10.00, la sediul Arhiepiscopiei Tomisului, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va deschide lucrările simpozionului și va vorbi despre „Scrierile de la Tomis din primul mileniu creștin”. Evenimentul cultural va continua cu alocuțiunile istoricilor: Prof. univ. dr. Ibram Nuredin, Prof.univ.dr. Anatolie Petrencu, Prof.univ.dr. Radu Vergatti, Col. Remus Macovei, Dr. Dorin Popescu, Conf.univ.dr. Ion Valer Xenofonton, Lector univ. dr. hab. Costel Coroban, Dr. Andreea Croitoru, dr. Dragoș-Dan Sighicea, Dr. Dumitru Valentin Pătrașcu, Dr. Paul Dominte, Dr. Lidia PrisacDr. Delia Cornea, Dr. Iulia-Cristina Bulacu, Dr. Cristina Vergatti, Dr. Mariana Păvăloiu, Dr. Daniela Liliana Pătrașcu ș.a.

Sâmbătă, 26 august, de la ora 18.00, este programat vernisajul expoziției temporare „Carte veche românească și viață monahală în Dobrogea”, la sediul Centrului eparhial Tomis (str. Arhiepiscopiei, nr. 23, Constanța).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *