Programul liturgic al IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 14-17 ianuarie 2024

Duminică, 14 ianuarie, de la ora 8.15, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

 

Luni, 15 ianuarie, se împlinesc 174 de ani de la nașterea marelui poet Mihai Eminescu

– de la ora 6.30, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța,

– de la ora 10.15, la statuia poetului Mihai Eminescu, amplasată pe faleza Cazinoului din Constanța, va participa la evenimentul cultural-artistic „Omagiu lui Eminescu”, organizat de către Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității „Ovidius” în parteneriat cu Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Cuvios Dionisie Exiguul”, A.S.C.O.R. Constanța, A.T.O.M. Constanța și Radio „Dobrogea”. Momentele recitative vor fi asigurate de către elevi și studenți, în vreme ce Corala „Armonia” va interpreta partituri muzicale inspirate de versurile eminesciene;

– de la ora 16.30, în parcul mănăstirii Dervent, la monumentul lui Mihai Eminescu, va oficia slujba de parastas pentru Marele Poet. În continuare, în sala „Arhitect Dan Corneliu”, elevi și profesori de la școlile din localitățile Ostrov și Băneasa, elevi de la seminarul teologic și membri ai Coralei „Armonia” vor interpreta opere din creația eminesciană.

 

Marți, 16 ianuarie,

– de la ora 6.40, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța;

– de la ora 17.00, va oficia slujba Vecerniei cu Litie la biserica „Sfântul Antonie cel Mare” din Năvodari.

 

Miercuri, 17 ianuarie, este cinstit Sfântul Cuvios Antonie cel Mare în Biserica Ortodoxă

  • de la ora 8.00, va oficia Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Antonie cel Mare” din Constanța (zona Galeriilor Soveja, intersecția străzilor Ştefăniţă Vodă şi Dionisie cel Mic);
  • de la ora 17.00, va oficia Taina Sfântului Maslu la schitul „Sfânta Treime” din Constanța, care este ocrotit și de către Sfântul Cuvios Antonie cel Mare. Schitul este situat la marginea municipiului Constanța, la ieșirea de pe șoseaua Industrială.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *