Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în zilele de 15 și 16 iunie

Sâmbătă, 15 iunie,

  • de la ora 6.45, va oficia Sfânta Liturghie și slujba de parastas la 135 de ani de la trecerea la cele veșnice a poetului Mihai Eminescu, la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța;

– de la ora 11.45, la statuia poetului Mihai Eminescu, amplasată pe faleza Cazinoului din Constanța, va participa la evenimentul cultural-artistic „Omagiu lui Eminescu”, organizat de către Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității „Ovidius” în parteneriat cu Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Cuvios Dionisie Exiguul”, A.S.C.O.R. Constanța, A.T.O.M. Constanța, Corul de copii al Capelei Tinerilor din Mamaia și Corul Colegiului național „Mircea cel Bătrân”, Constanța.

Momentele recitative vor fi asigurate de către elevi și studenți, în vreme ce Corala „Armonia” va interpreta partituri muzicale inspirate de versurile eminesciene;

– de la ora 17.00, în parcul mănăstirii Dervent, la monumentul lui Mihai Eminescu, va oficia slujba de parastas pentru Poetul Național, urmată de un moment artistic susținut de către membri ai Coralei „Armonia”;

– de la ora 21.35, va oficia Acatistul Învierii Domnului la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

 

Duminică, 16 iunie, de la ora 8.00, va săvârși Sfânta Liturghie la biserica „Sfânta Treime” din parcul Casei de Cultură, Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *