Parohia Ovidiu I

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTARE GENERALĂ A LOCALITĂȚII D.P.D.V. GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] La initiațiva credincioșilor și cu aprobarea Înaltpreasfințitului Lucian, Arhiepiscopul Tomisului, s-a hotărât înființarea unei noi parohii, piatra de temelie punându-se în anul 1996.

B. B.ISTORICUL BISERICII PAROHIALE. [ISTORIA ZIDIRII EI] Lucările de construcții s-au finalizat în anul 2001, iar la data de 27 octombrie în același an a avut loc sfințirea Bisericii de către Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, paroh fiind numit pr. Preda Gheorghe. Din anul 2009 Pr. Georgescu Viorel ajutat de credincioșii din parohie au dotat sfântul locaș cu încălzire centrală, a achiziționat policandre, a pardosit cu marmură interiorul Bisericii. S-a construit un lumânărar și s-a realizat în proportie de 80% pictura în tehnica frescă. [ȘIRUL PREOȚILOR] Pr. Preda Gheorghe, Pr. Preda Nicolae până în anul 2009. Începând cu 1 octombrie 2009 a fost numit paroh pe seama bisericii, preotul Georgescu Viorel.

C. C.CIMITIRUL. Nu este cazul.

D. D.ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE ÎN TRECUT [ACTIVITATE CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ]. Nu este cazul.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a. ] Nu este cazul.

F. DATE DE CONTACT PAROHIE. [HRAM] „Adormirea Maicii Domnului”; [ADRESA] Localitatea Ovidiu, jud. Constanța [OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *