Parohia „Sfinții Epictet și Astion” Constanța

A.ISTORICUL COMUNITĂŢII PAROHIALE [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂŢII/CARTIERULUI D.P.D.V GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC]Parohia are hramul ,,Sfinţii Epictet şi Astion”.Accesul către biserică se face din cartierul KM 4-5 pe un drum amenajat de preot împreună cu enoriaşii parohiei şi fără mijloace de transport în comun.Parohia este înfiinţată, scriptic, în anul 2001, iar faptic, în anul 2005, luna iulie, ziua 07, în ajunul prăznuirii Sfinţilor, când Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a dat binecuvântare preotului paroh pentru demararea lucrărilor în vederea construirii bisericii în cadrul noii parohii. În luna decembrie, ziua 18, anul 2005, Înaltpreasfinţitul Teodosie a sfinţit micul lăcaş de rugăciune zidit de preotul paroh împreună cu familia şi câţiva oameni de suflet din municipiul Constanţa. La aceasta dată sunt demarate toate formalităţile pentru începerea lucrărilor construcţiei bisericii propriu-zise.
B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE. [ISTORIA ZIDIRII EI]În anul 2010, s-a sfinţit locul pentru ridicarea bisericii propriu-zise, iar în 2011, s-au demarat lucrările prin efectuarea fundaţiei, actualmente biserica este la cota 4 metri – prima centură.[ANEXE]Nu este cazul. [PICTURA]Nu este cazul.[OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE ŞI CĂRŢI VECHI]Dat fiind faptul că parohia are foarte puţini ani de vieţuire nu deţine, până la această dată, obiecte de cult cu valoare patrimonială, nici obiceiuri sau evenimente deosebite.[ŞIRUL PREOŢILOR]Preot Paroh Tanef Marius Cătălin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *