Parohia Dunăreni

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂȚII D.P.D.V.GEOGRAFIC, ISTORICO – DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] Satul Dunăreni este unul din cele mai vechi și puternice sate românești din Dobrogea. El s-a numit pe vremuri Mârleanu, după numele lacului Mârleanu, pe malul căruia a fost construit. În zilele noastre acest sat aparține comunei Aliman și are aproximativ 350 de familii și 1500 de locuitori. Satul Dunăreni este situat în partea de vest a județului Constanța și are ca vecini comuna Aliman la o depărtare de 5 kilometri spre sud-est, Beilicul spre sud- vest, iar la nord se mărginește cu județul Ialomița, de care îl desparte fluviul Dunărea. Conform documentelor fiscale ale timpului, în secolul XVI- XVII, satul Mârleanu este amintit ca un sat curat românesc. În prima fază așezarea s-a numit Ciumata datorită faptului că locuitorii s-au refugiat aici pe timpul ciumei din timpul lui Caragea Vodă. Poziția satului este deosebit de frumoasă, fiind înconjurat de dealuri pline de vegetație. Intrarea în sat se face printr-o șosea asfaltată. De o parte și de alta a șoselei se întinde cât vezi cu ochiul vii care se bucură de soarele darnic al verii. Aici își găsesc de muncă o parte din locuitorii satului. Șoseaua ajunge la intrarea în sat: aici este locul cel mai înalt, unde te întâmpină o priveliște superbă. Lacul Mârleanu, pe malurile căruia se întinde satul Dunăreni, înconjurat de forme de relief diferite, pline de vegetație, se unește cu cerul la orizont. Casele, tăcute și cuminți, parcă coboară și ele înspre lac din înălțimea dealului ce-l înconjoară. Aici este amenajată pescăria, locul de muncă pentru unii locuitori. Oamenii satului sunt deosebit de harnici. Ei se ocupă cu cultivarea pământului și creșterea animalelor. Cei care nu au putut să-și găsească un loc de muncă în cadrul satului deoarece oferta este destul de săracă, pleacă să-și găsească de lucru în Constanța sau chiar în străinătate. Pentru aceștia este mai greu departe de casă, dar trebuie să-și întrețină într-un fel familiile, iar cu banii agonisiți își înfrumusețează casele și-și îmbunătățesc traiul. Locuitorii satului sunt oameni cu frica de Dumnezeu. Ei participa la slujbele religioase în special la sărbătorile religioase. Pe dealul care se numește astăzi ,,Dealul Bisericii” este așezată biserica cu hramul ,,Sf. Dumitru” construită între anii 1872-1882. O altă clădire importantă din satul Dunăreni este școală. Aceasta a fost înființată în mod oficial în anul 1879. În zilele noastre elevii din satul Dunăreni învață într-o clădire foarte frumoasă așezată pe panta unui deal, astfel încât se vede în toată frumusețea ei. Școala este alcătuită din două corpuri: într-unul funcționează grădinița, iar în celălalt școala primară și gimnazială, în total aproximativ 200 de copii. După terminarea gimnaziului tinerii din sat se îndreaptă spre oraș pentru a-și desăvarși studiile. Unii au posibilitatea de a face naveta zilnic până la școală, dar cei care învață în Constanța vin mai rar acasă.

B. ISTORICUL BISERICII. [ISTORIA ZIDIRII EI] Biserica este zidită din piatră, cu două turle și în plan cruce, cu icoane vechi. Biserica nu a fost pictată întrucât stăpânirea otomană din aceea perioadă nu îngăduia acest lucru. În prezent biserica a fost renovată complet atât în exterior cât și în interior. În exterior s-a refăcut acoperișul din tablă galvanizată și s-a construit o clopotniță nouă.
[PICTURA] În interior biserica a fost pictată în tehnica frescă, i s-a refăcut catapeteasma, iar mobilierul vechi și deteriorat a fost înlocuit cu strane noi și iconostase sculptate. Deasemenea dușumeaua veche și putredă pe alocuri a fost înlocuită cu pardoseală din gresie. Biserica a fost sfințită de Înaltpreasfintitul Dr. Teodosie Arhiepiscopul Tomisului și un sobor de preoți în anul 2007.

C. CIMITIRUL.

D. ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE ÎN TRECUT. [ACTIVITATE CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ]

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI. [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE s.a.]

F. DATE DE CONTACT PAROHIE. [HRAM] „Sf. Dumitru”; [ADRESA] Loc. Dunăreni, comuna Aliman; [OFICIU PAROHIAL. NU SE INDICĂ NUMERE SAU ADRESE DE EMAIL PERSONALE]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *