Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 21-23 martie 2023

Marți, 21 martie, va oficia:
– de la ora 7.00, Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Constanța;
– de la ora 17.00, Taina Sfântului Maslu la biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din localitatea Vadu, județul Constanța.

Miercuri, 22 martie, va oficia:
– de la ora 7.00, Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Constanța;
– de la ora 15.00, Taina Sfântului Maslu la biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din satul Urluia, județul Constanța;
– de la ora 17.30, Taina Sfântului Maslu la biserica „Sfântul Proroc Ilie și Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din orașul Mangalia.

Joi, 23 martie,
– de la ora 6.50, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Constanța;
– după slujbă, în jurul orei 11.00, îi va binecuvânta pe preoții și credincioșii care donează sânge la Centrul Regional de Transfuzii Sanguine Constanța. Acțiunea, organizată de către Departamentul Social-Misionar al Arhiepisopiei Tomisului împreună cu ASCOR Constanța, se va derula în intervalul orar 7.30 – 13.30. Persoana care dorește să doneze trebuie să fie într-o stare bună (fizică, mentală) echilibrat, motivat de importanța gestului donării de sânge;
– de la ora 15.00, va fi prezent în podcastul de dialog cu credincioșii „Cuvântul ierarhului” ce va fi transmis pe paginile de Facebook și Youtube ale Arhiepiscopiei Tomisului. Întrebările se trimit NUMAI pe mail, la adresa radiodobrogea@gmail.com;
– de la ora 16.45 va oficia slujba de pomenire a martirilor români/aromâni din Balcani și a părintelui Haralambie Balamace, la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța;
– de la ora 21.45, va oficia Acatistul Maicii Domnului la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *