Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 24-27 martie 2023

Vineri, 24 martie,
-de la ora 7.30, va oficia slujba Sfânta Liturghie unită cu Vecernia Bunei Vestiri la biserica „Sfântul Gheorghe, Buna-Vestire și Sfântul Antonie de la Iezer” a comunității aromâne din Dobrogea. Așezământul de cult este amplasat în cartierul constănțean Palas (str. Șipot, nr. 7);
-de la ora 17.00, va oficia slujba Vecerniei cu Litie la biserica „Buna Vestire” din Năvodari (zona centru), urmată de o procesiune desfășurată pe următorul traseu: strada Constanței, str. Nuferilor, str. Albinelor și biserica „Buna Vestire”.

Sâmbătă, 25 martie, este prăznuită Buna Vestire (dezlegare la pește)
-de la ora 9.00, va răspunde invitației PS Visarion, Episcopul Tulcii, și va participa la Sfânta Litutghie oficiată la Catedrala „Sfântul Ierarh Nicolae” din Tulcea, cu prilejul împlinirii a 15 de la intronizarea în scaunul arhieresc al Tulcii a Preasfințitului Visarion;
-de la ora 21.45, va oficia Acatistul Învierii Domnului la Catedrala arhiepiscopală „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Constanța.

Duminică, 26 martie,
-de la ora 8.00, va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea Strunga, județul Constanța, ce are hramul Buna Vestire. Cu acest prilej va fi sfințită pictura bisericii mici;
-de la ora 13.00, la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța este organizat Marșul pentru Viață. La ora 13.30 se va pleca de la catedrală pe următorul traseu: Piața Ovidiu, str. Mircea cel Bătrân, Sala Sporturilor, Capitol, Spitalul Județean Constanța (și retur), Capitol, Poșta Mare, Poșta Mare, catedrală. Ierarhul Tomisului va ajunge la sfârșitul Marșului pentru Viață pentru a binecuvânta participanții. Evenimentul este organizat de către asociațiile ortodoxe afiliate la Mișcarea Provita din România, cu sprijinul Arhiepiscopiei Tomisului și Radio Dobrogea;
-de la ora 18.00, va oficia slujba Paraclisul Maicii Domnului la biserica „Buna Vestire” din Constanța (Str. Dionisie cel Mic, nr. 50 A). Cu prilejul hramului, pe data de 25 martie, parohia oferă alimente pentru prepararea hranei pentru o mie de persoane instituționalizate din municipiul Constanța și din județ.

Luni, 27 martie, de la ora 6.50, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *