Concert prepascal al coralei „Armonia”

Înainte de praznicul Învierii Domnului, Corala bărbătească ortodoxă „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului reia tradiția Concertului prepascal „În vremea aceea….”.

Oratoriul pentru cor bărbătesc, soliști și pian, compus de către preotul Ion Popescu Runcu, orchestrat și revăzut de către Conf. Univ. Dr. Horațiu Alexandrescu, este o transpunere pe note a Patimilor lui Iisus (începând cu momentul aducerii în fața lui Pilat) ce se finalizează cu Învierea Mântuitorului.

Sub bagheta dirijorală a Arhid. Lect. Univ. Dr. Ion Iulian Dumitru vor evolua Corala „Armonia”, acompaniată la pian de către Prof. Silvia Țigmeanu, și soliștii: Arhid. Lucian Damian (Iisus Hristos), Gabriela Dobre (Fecioara Maria), Marius Turtoi  (Povestitorul), Arhid. Bartolomeu Trofin (Pilat), Pr. Adrian Clinciu (Tâlharul cel bun), Diacon Mihai Stoica (Tâlharul cel rău), Arhid. Ionuţ Cristinel Boancheş (Un Apostol), Pr. Doru Emanuel Pantazi, Marcel Marin și Adrian Cojocaru (3 Martori mincinoși), Garofița Gâdei, Georgiana Nedeleanu și Maria Cernat (Pruncii Sionului). Coordonator cultural al proiectului și prezentator este Pr. Conf. Univ. Dr. Valeriu Roman.

 

Reprezentațiile spectacolului muzical vor avea loc în trei orașe, după cum urmează:

  • miercuri, 5 aprilie 2023, ora 19.00, sala de Concerte a Liceului de Artă „Regina Maria” din Constanța;
  • joi, 6 aprilie 2023, ora 14.00, Casa de Cultură a Sindicatelor din Mangalia;
  • vineri, 7 aprilie 2023, ora 14.00, Casa de Cultură a Sindicatelor din Medgidia.

Intrarea la concert este liberă.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *