Sfânta Liturghie la Capela tinerilor și parastas pentru arhiereii Gherontie Nicolau și Lucian Florea

Marți, 4 aprilie, de la ora 16.00, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va săvârși Sfânta Liturghie la biserica „Sf. Maria Egipteanca” sau Capela tinerilor, de la intrare în stațiunea Mamaia. Totodată, va oficia slujba de parastas pentru arhiereii Gherontie Nicolau și Lucian Florea.

Arhiereul Gherontie Nicolau s-a născut în data de 1 aprilie 1866, de praznicul Izvorului Tămăduirii, în satul Mănăstioara, județul Vrancea, și a fost arhiereu-vicar al Episcopiei Constanței cu titlul „Silistreanul” (10/23 decembrie 1923 – 1926) și episcop al Tomisului (14 martie 1926 – 1 ianuarie 1942).

Arhiereul Lucian Florea s-a născut în data de 3 aprilie 1923, în comuna Stremț, județul Alba. Ierarhul Lucian Florea a fost ales Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Tomisului și Dunării de Jos cu reședința în Constanța (cu titlul „Tomitanul”) și instalat în data de 24 noiembrie 1985. Din data de 12 februarie 1990, după reînființarea Arhiepiscopiei Tomisului, a condus eparhia în calitate de arhiepiscop până în anul 2000, când s-a retras la pensie pe caz de boală.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *