Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 6 – 9 aprilie 2023. Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim

Joi, 6 aprilie,
– de la ora 6.50, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța;
– de la ora 14.00, va asista la oratoriul prepascal „În vremea aceea….”, susținut de către Corala bărbătească „Armonia” la Casa de Cultură a Sindicatelor din Mangalia. Intrarea la concert este liberă;
– de la ora 18.00, va fi prezent în podcastul de dialog cu credincioșii „Cuvântul ierarhului” ce va fi transmis pe paginile de Facebook și Youtube ale Arhiepiscopiei Tomisului. Întrebările se trimit NUMAI pe mail, la adresa radiodobrogea@gmail.com;
– de la ora 21.45, va oficia Acatistul Maicii Domnului la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.
 
Vineri, 7 aprilie,
– de la ora 6.50, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța;
– de la ora 14.00, va asista la oratoriul prepascal „În vremea aceea….”, susținut de către Corala bărbătească „Armonia” la Casa de Cultură a Sindicatelor din Medgidia. Intrarea este liberă.
 
Sâmbătă, 8 aprilie,
– de la ora 8.00, va oficia Sfânta Liturghie la biserica „Sf. Cruce și Sf. Calinic de la Cernica” din cartierul constănțean Energia. Enoriașii se vor putea închina la moaștele sfinților: Vasile cel Mare, Lazăr, Calinic, Pavel, Andrei, Ioan Botezătorul, Maria Magdalena, Emilian de la Durostor, Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, Pantelimon, Nectarie, Mina, Nicolae, Spiridon, dăruite de către Mitropolia de Durostorum, Bulgaria. Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica este cinstit în Biserica Ortodoxă Română în data de 11 aprilie;
– de la 15.00, va conduce procesiunea de Florii „Urcuș spre Înviere” organizată de către parohia „Nașterea Maicii Domnului” în orașul Murfatlar, pe următorul traseu: Monumentul Eroilor – str. Al. I. Cuza – str. V. Milea – str. N. Stănescu – str. Calea București – str. Calea Dobrogei – str. Credinței – biserica „Nașterea Maicii Domnului”. După procesiune, slujba va continua cu oficierea Vecerniei. La final, corul de copii „Noii ostași ai lui Hristos” va susține un recital de pricesne specifice Postului Mare;
– de la ora 21.45, va oficia Acatistul Intrării Domnului în Ierusalim, la Catedrala arhiepiscopală „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Constanța.
 
Duminică, 9 aprilie, Biserica Ortodoxă prăznuiește Intrarea Domnului în Ierusalim (Floriile)
– de la ora 7.45, ierarhul, împreună cu clerul și credincioșii, va înconjura Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța în procesiune cu ramuri de salcie și flori, apoi va fi săvârșită Sfânta Liturghie. Totodată, vor fi lansate 10 volume cu manuscrisele lui Eminescu (din colectia „Biblioteca Eminescu”), 50 de volume din colecția „Monumenta Historiae Orthodoxiae et Byzanthinae” (manuscrise în facsimil, majoritatea dinainte de anul 1000) și două volume din colecția „Monumenta Romaniae Historica” („Scythica Vindobonensia” și „Burebista. Decretul de la Dionysopolis”).
În ziua de Florii a anului 2001, IPS Teodosie a fost întronizat Arhiepiscop al Tomisului, iar duminică se împlinesc 22 de ani liturgici de slujire în scaunul arhieresc;
– de la ora 17.00, va oficia slujba Deniei în Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța. Odată cu praznicul Intrării Domnului în Ierusalim se încheie Postul Mare și începe Săptămâna Mare, a Patimilor Domnului nostru Iisus Hristos. Duminică Floriilor este și prima zi din Săptămâna Patimilor, care ne aduce aminte de Patimile, Răstignirea și Îngroparea Domnului. În această perioadă, Biserica invită pe credincioși la rugăciune mai intensă, în fiecare seară oficiindu-se în biserici slujba Deniei. Termenul „denie” vine de la slavonescul „vdenie” şi se traduce prin „priveghere” sau „slujbă nocturnă”. Astfel, denia este slujba Utreniei sau „de dimineaţă”, care se oficiază în seara zilei precedente.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *