Lansări de carte și lucrări din patrimoniul Constantin Brâncuși

Duminică, 9 aprilie, se împlinesc 22 de ani de slujire liturgică de la instalarea IPS Teodosie în scaunul arhiepiscopal al celei mai vechi eparhii din țară, Arhiepiscopia Tomisului. Cu acest prilej, vor fi lansate 50 de volume din colecția „Monumenta Historiae Orthodoxiae et Byzanthinae” (manuscrise în facsimil, majoritatea dinainte de anul 1000), 10 volume cu manuscrisele lui Eminescu (din colecția „Biblioteca Eminescu”), două volume din colecția „Monumenta Romaniae Historica” („Scythica Vindobonensia” și „Burebista. Decretul de la Dionysopolis”) și vor fi expuse lucrări din cadrul proiectului „Constantin Brâncuși – Opera pierdută sau distrusă”. Proiectul urmărește reconstruirea în bronz sau gips a 102 opere lipsă, dispărute sau distruse, din patrimoniul marelui sculptor Constantin Brâncuși, de către sculptorul Rodion Gheorghiță.

Evenimentul cultural va avea loc în cadrul Sfintei Liturghii, ce începe la ora 7.45, la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *