Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, de praznicul Înălțării Domnului

Joi, 25 mai, Biserica Ortodoxă prăznuiește Înălțarea Domnului, Ziua Eroilor

  • de la ora 7.00, va oficia Sfânta Liturghie la biserica „Înălțarea Domnului” de la mănăstirea Stejaru, așezământ monahal aflat în apropierea localității constănțene Saraiu;
  • de la ora 10.30, va oficia slujba de pomenire a eroilor la Cimitirul Internațional de Onoare de la Mircea-Vodă (Gară). Totodată va fi lansată și monografia „Lacrimi și flori pentru eroi. Monografia Cimitirului Internațional de Onoare «Mircea cel Bătrân»”, semnată de către colonel în retragere Remus Macovei;
  • de la ora 12.00, va oficia slujba de pomenire a eroilor la Cimitirul Eroilor din Cimitirul Central. Clopotele bisericilor ortodoxe vor fi trase în semn de recunoştinţă faţă de eroii care s-au jertfit pentru neam, credinţă şi ţară;
  • de la ora 18.00, va fi prezent în podcastul de dialog cu credincioșii „Cuvântul ierarhului” ce va fi transmis pe paginile de Facebook și Youtube ale Arhiepiscopiei Tomisului. Întrebările se trimit NUMAI pe mail, la adresa radiodobrogea@gmail.com;
  • de la ora 21.45, IPS Teodosie va oficia Acatistul Maicii Domnului la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *