Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 8-12 iunie 2023

Joi, 8 iunie,

  • de la ora 6.45, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța;
  • de la ora 18.00, va fi prezent în podcastul de dialog cu credincioșii „Cuvântul ierarhului” ce va fi transmis pe paginile de Facebook, Youtube și TikTok ale Arhiepiscopiei Tomisului. Întrebările se trimit NUMAI pe mail, la adresa radiodobrogea@gmail.com;
  • de la ora 21.45, IPS Teodosie va oficia Acatistul Maicii Domnului la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

 

Vineri, 9 iunie,

  • de la ora 6.45, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța, apoi îi va premia pe cei aproape o sută de elevi, din întreg județul, care au participat la etapa județeană a Olimpiadei de Religie;
  • de la ora 17.00, va oficia Taina Sfântului Maslu și slujba de Sfințire Mică a Apei la biserica „Sfântul Nectarie, Sfântul Teodor Tiron și Sfântul Luca al Crimeei” din Constanța (str. Spiru Haret, lângă sediul Polaris).

Așezământul de cult își cinstește duminică unul dintre ocrotitori, pe Sfântul Ierarh Luca, arhiepiscopul Crimeei.

 

Sâmbătă, 10 iunie,

  • de la ora 7.30, va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea Dervent și va rosti o rugăciune de binecuvântare la aniversarea arhitectului Dan Corneliu, care împlinește 100 de ani. Domnia sa a lucrat la proiectul mănăstirii Dervent;
  • de la ora 21.45, va oficia Acatistul Învierii Domnului la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Duminică, 11 iunie, de la ora 7.45, împreună cu PS Ignatie, Episcopul Hușilor, va oficia slujba de sfințire a bisericii „Sfânta Treime și Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Bârlad, urmată de Sfânta Liturghie.

 

Luni, 12 iunie, de la ora 6.45, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *