Primul Simpozion internațional al Academiei Tomitane

În perioada 21 iunie – 1 iulie 2023, Academia Tomitana (prin departamentul Academia Universalis Poetarum), împreună cu Arhiepiscopia Tomisului, organizează un simpozion internațional dedicat Sfântului Dionisie Exiguul și poeziei, la care vor participa 13 invitați din 11 țări: Argentina (Guillermo Eduardo Pilίa și Ángela Gentile), Brazilia (Diego Mendes Sousa), Chile (Luis Cruz-Villalobos), Grecia (Dinos Koubatis), Italia (Massimo Massa și Cheikh Tidiane Gaye – scriitor italian născut în Senegal), Serbia – Kosovo (Jeton Kelmendi), Mongolia (Mend-Ooyo Gombojav), Mexic (Fernando Salazar Torres), România (Carmen Bulzan), Serbia (Jovanka Božić) și SUA (Bill Wolak).
Astfel, joi, 22 iunie 2023, începând cu ora 10.00, în Sala Magna a Arhiepiscopiei Tomisului vor debuta lucrările primului simpozion al Academiei Universale a Poeților, cu binecuvântarea și cu o comunicare susținută de către IPS Acad. Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Președintele Academiei Tomitane, precum și cu un cuvânt de bun venit adresat invitaților de către scriitorul Constantin Barbu. Comunicările vor continua cu prezentări, eseuri, epistole susținute de către teologi ai Facultății de Teologie din Constanța și de către scriitorii prezenți la eveniment.
În program sunt incluse: lansări de carte (23 iunie), prezentări de cărți (28 iunie), atelier de scriere creativă (26 iunie), conferința „Mongolia, patrimoniu istoric și cultural multimilenar”, recital de poezie susținut de către poeții invitați (23 iunie, 26 iunie, 28 iunie), Emil Boroghină – recital extraordinar De la Ovidiu la Mihai Eminescu (26 iunie), „Muzică și poezie la Pontul Euxin” – Corala bărbătească „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului, recital de poezie (29 iunie) și participări la sfintele slujbe (24 iunie – Catedrala arhiepiscopală, 27 iunie – mănăstirea „Peștera Sfântului Apostol Andrei”, 29 iunie – hramul Catedralei arhiepiscopale).
Un loc aparte îi este rezervat poetului latin Ovidiu. În după-amiaza zilei de sâmbătă, 24 iunie, va avea loc recitalul de poezie: „Salve Ovidius!” la statuia lui Ovidius, Constanța, iar duminică, 25 iunie, programul se va desfășura în localitatea Ovidiu, unde vor fi vizitate Biserica, Geamia, Centrul Cultural, Plaja Ovidiu, Faleza. În amfiteatrul din localitate va avea loc un recital de poezie, apoi invitații vor vizita Insula Ovidiu și vor viziona filmul „Metamorfosis di un Poeta” (realizat cu ocazia împlinirii a două milenii de la moartea lui Ovidius, 2017).
Totodată, oaspeții vor putea vizita obiectivele culturale din Constanța (Muzeul de Artă, Farul Genovez, Portul Turistic Tomis, Piața Ovidius, Edificiul roman cu mozaic, Muzeul de Istorie Națională și Arheologie din Constanța), vor merge în pelerinaj la Peștera Sfântului Andrei (27 iunie) și la mănăstirea Dervent (28 iunie).
Vor fi acordate: premiul „Cununa de aur Ovidius” (26 iunie), Medalia de Aur „Dionysius Exiguus” (29 iunie), diplome de membru al Academiei Universale a Poeților (23 iunie) și diplome de membru titular al Academiei Tomitane (24 iunie).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *