Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 17-19 august

În perioada 16-19 august, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, însoțește un grup de pelerini în Țara Sfântă. Momentele importante ale pelerinajului vor fi transmise live pe pagina de Facebook a Arhiepiscopiei Tomisului.

 

Joi, 17 august,

  • de la ora 7.30, va oficia Sfânta Liturghie la Așezământul românesc „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din Ierusalim, Israel;
  • de la ora 11.00, ierarhul nostru și grupul de pelerini vor primi binecuvântarea Preafericitului Părinte Teofil al III-lea, Patriarhul Ierusalimului;
  • de la ora 18.00, va participa la podcastul de dialog cu credincioșii „Cuvântul ierarhului” ce va fi transmis pe paginile de Facebook, Youtube și TikTok ale Arhiepiscopiei Tomisului. Întrebările se trimit NUMAI pe mail, la adresa radiodobrogea@gmail.com;
  • de la ora 19.30, va oficia slujba Acatistul Sfântului Iosif de la Văratic, Acatistul Sfântului Gheorghe Pelerinul și Acatistul Maicii Domnului „Bucuria celor necăjiți”;
  • de la ora 23.30, va oficia Sfânta Liturghie la biserica de pe Golgota, Israel.

 

Sâmbătă, 19 august, în Țara Sfântă este prăznuită Schimbarea la Față a Mântuitorului, potrivit calendarului iulian nerevizuit. În noaptea de vineri, 18 august, spre sâmbătă, 19 august, Preafericitul Părinte Teofil al III-lea, Patriarhul Ierusalimului, va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea „Schimbarea la Față” de pe Muntele Tabor în sobor din care va face parte și IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului. Clerul și credincioșii vor asista la minunea pogorârii norului luminos deasupra muntelui Tabor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *