Imagini din pelerinajul IPS Teodosie în Țara Sfântă

IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, însoțește grup de pelerini în Țara Sfântă, pe tărâmul binecuvântat de prezența Mântuitorului Hristos, a Maicii Domnului, este locul de naștere al creștinismului universal.

Pelerinajul a fost de o încărcătură spirituală aparte, dată de întâlnirea cu Preafericitul Părinte Teofil al III-lea, Patriarhul Ierusalimului, de istoria și spiritualitatea locurilor vizitate, de Sfintele Liturghii arhierești oficiate de către IPS Părinte Teodosie la Așezământul românesc din Ierusalim, la biserica de pe Golgota, de Liturghia oficiată în soborul condus de PF Teofil al III-lea la mănăstirea Schimbarea la față de pe Muntele Tabor.

Imaginile au fost realizate de către Vlad Costache.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *