Cursuri de pictură ”plain air” la Murfatlar

Cea mai veche parohie din orașul Murfatlar, „Nașterea Maicii Domnului”, organizează cea de-a IV-a ediție a Atelierului de creație „Sfântul Evanghelist Luca”. Proiectul se desfășoară cu binecuvântarea IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 7 august – 3 septembrie 2023 și este coordonat de către prezbitera Loredana Lupașcu.

Cei 34 de copii și adolescenți (organizați pe grupe de vârstă, 6-9 ani, 10-12 ani și 13-16 ani) pictează în aer liber, în pădurea Fântânița, din Murfatlar, învățând tehnica specifică ”plain air”-ului. „Scopul principal al acestui atelier este comunicarea, dar, mai ales dezvoltarea simțului estetic și al emoției creatoare. Copiii și adolescenții învăța cum să utilizeze cromatica potrivită pentru fiecare element găsit în natură, dezvoltându-și abilitățile artistice”, precizează părintele Gabriel Alexandru Lupașcu.

Părintele coordonează și corul de copii „Noii ostași ai lui Hristos”, ce își desfășoară activitatea din toamna anului 2020.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *