„Credința creștină-o trăim românește”

Este o constatare, dar poate fi și un îndemn din imnul Întâlnirii Internaționale a Tineretului Ortodox (ITO), 2023.

Ieri, cei 40 de membrii ai delegației Arhiepiscopiei Tomisului au participat la deschiderea oficială a ITO, desfășurată în Parcul Rozelor, Timișoara. Reprezentanții eparhiei de la malul mării au transmis mesajul irenic al Înaltpreasfințitului Părinte Teodosie în cetatea de scaun a Banatului.

Evenimentul, aflat la a VII-a ediție, a debutat cu mesajul adresat de către Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, urmat de oficierea Te Deum-ului, prezentarea delegațiilor și cuvântul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, rostit în fața celor aproximativ 3500 de tineri prezenți. Întâlnirea a continuat cu mesajele autorităților, aducerea torței, intonarea imnului ITO și momente artistice.

În această dimineață au fost susținute prelegeri consacrate istoriei, culturii și spiritualității creștin-ortodoxe (Acad. Ioan Aurel Pop, Președintele Academiei Române – Poporul român, depozitar al Occidentului Latin și al Orientului Bizantin, Pr. Profesor Vasile Mihoc – ”Voi sunteți prietenii mei!”. Hristos – Prietenul cel bun al tinerilor, Prof. Petre Guran – Intimitate și străvedere în Dumnezeiasca Liturghie), iar după-amiaza va fi rezervată prelegerilor despre prietenie din perspectivă biblică și patristică.

În grupul de la malul mării „atmosfera este plină de viață, sporește în unitate și prietenie. Gazdele sunt primitoare și așteptăm cu entuziasm conferințele și activitățile ce au ca tema principală prietenia”, ne mărturisește părintele Doru Emanuel Pantazi, coordonatorul delegației Arhiepiscopiei Tomisului.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *