30 de cupluri din orașul și județul Constanța au sărbătorit Cununia de Aur la Arhiepiscopia Tomisului

IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, împreună cu PS Marcos, Episcop de Kisumu și Kenia de Vest din Patriarhia Alexandriei, înconjurați de un impresionant sobor de preoți, a oficiat slujba de mulțumire pentru cei 50 de ani de la Sfânta Taină a Căsătoriei, în Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”. Din sobor au făcut parte: pr. Secretar eparhial, Alin Boc, pr. Consilier Social-Misionar, Jean Ion, și Pr. Consilier Activități cu tineretul, Marius Constantin Murariu.
La finalul slujbei, cuplurile au primit daruri duhovnicești și un prânz festiv în Sala Magna a Centrului Eparhial. La buna organizare au contribuit și tinerii ASCOR Constanța.
Evenimentul a fost organizat de către departamentul Social Misionar al Arhiepiscopiei Tomisului și s-a înscris în Anul omagial al pastorației vârstnicilor în Patriarhia Română.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *