Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 16-21 noiembrie 2023

Joi, 16 noiembrie, Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfântul Apostol și Evanghelist Matei.

  • de la ora 7.00, va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei”. Așezământul monahal este situat pe DN22C, la ieșirea din Mircea Vodă Gară (fostul Agromec);
  • de la ora 18.00, va fi prezent în podcastul de dialog cu credincioșii „Cuvântul ierarhului” ce va fi transmis pe paginile de Facebook, Youtube și TikTok ale Arhiepiscopiei Tomisului. Întrebările se trimit NUMAI pe mail, la adresa radiodobrogea@gmail.com;
  • de la ora 21.30, va oficia Acatistul Maicii Domnului, Acatistul Sf. Ap. Filip, Acatistul Sf. Paisie de la Neamț și Acatistul Sf. Ap. și Ev. Matei la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

 

Vineri, 17 noiembrie,

  • de la ora 6.40, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța;
  • – de la ora 11.00, va susține o alocuțiune în deschiderea conferinței naționale „Rezistența Bisericii sub totalitarismul comunist. Sub semnul Rugului Aprins: memorie, identitate, modele”, ce se va desfășura în Sala Senatului a Universității „Ovidius” din Constanța;
  • de la ora 17.30, va oficia Taina Sfântului Maslu la parohia „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” din Constanța (str. Dinu Lipatti, nr. 2, cartier Compozitorilor).

 

Sâmbătă, 18 noiembrie, la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța:

  • de la ora 7.00, va oficia Sfânta Liturghie;
  • de la ora 21.40, va oficia Acatistul Învierii Domnului, Acatistul Sf. Grigorie Decapolitul și Acatistul Sf. Dasie.

 

Duminică, 19 noiembrie,

– de la ora 7.45, va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea Colilia, așezământ monahal care își cinstește, cu anticipație, hramul, Intrarea în biserică a Maicii Domnului.

–  de la ora 16.00, va oficia Taina Sfântului Maslu la biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”, din localitatea Lanurile;

–  de la ora 17.30, va oficia slujba Privegherii la mănăstirea Lipnița. Paraclisul are hramul Sf. Dasie, sfânt cinstit de către Biserica Ortodoxă Română în data de 20 noiembrie.

 

Luni, 20 noiembrie, Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul, ocrotitorul mănăstirii Bistrița Olteană. Cu acest prilej, ierarhul nostru va participa la Sfânta Liturghie oficiată la mănăstirea Bistriţa Olteană (județul Vâlcea).

 

Marți, 21 noiembrie, Biserica Ortodoxă prăznuiește Intrarea în biserică a Maicii Domnului. De la ora 8.00, IPS Teodosie va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea Capidava, care își serbează hramul paraclisului.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *