A început a V-a ediție a caravanei umanitare „De Crăciun, fii bun!”

În perioada 19 noiembrie – 15 decembrie, Arhiepiscopia Tomisului organizează caravana umanitară „De Crăciun, fii bun!”, ajunsă la cea de-a cincea ediție.

Scopul acțiunii este sprijinirea unui număr de aproximativ 3.000 de familii defavorizate, cu mulți copii, a bătrânilor, a persoanelor singure, din peste 40 de sate constănțene.

Prin Departamentul Social-Misionar al Arhiepiscopiei Tomisului, coordonat de către pr. consilier Jean Ion, se organizează o colectă de alimente neperisabile (ulei, făină, mălai, orez, paste, conserve etc.), produse igienico-sanitare, dulciuri și jucării în parohiile urbane (Constanța, Mangalia, Medgidia, Năvodari, Hârșova, Ovidiu, Eforie, Negru-Vodă, Techirghiol și Cernavodă).

Cine dorește să ajute persoanele defavorizate prin intermediul caravanei „De Crăciun, fii bun!” poate duce darurile în bisericile din orașele menționate în perioada 19 noiembrie – 10 decembrie, urmând ca distribuite lor să fie făcută în săptămâna 11-15 decembrie, în parohiile rurale.

Mai multe informații de la preoții din parohiile urbane ale Arhiepiscopiei Tomisului, cât și de la pr. Jean Ion, tel. 0722826177.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *