Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, de sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei

Joi, 30 noiembrie, este zi de sărbătoare națională legală, cinstirea Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României și cel dintâi chemat dintre apostoli, care a adus cuvântul Evangheliei pe pământul Dobrogei de astăzi. Cu acest prilej:

– de la ora 8.30, va fi săvârșită Sfânta Liturghie la mănăstirea „Peștera Sfântului Apostol Andrei” din localitatea Ion Corvin, județul Constanța;

– de la ora 17.30, va asista la Concertul Tradițional de Colinde organizat de către Arhiepiscopia Tomisului la Centrul Cultural „Jean Constantin” din Constanța. Își vor da cocursul: Corala bărbătească „Armonia”, Corul „Vălenii Șomcutei” din localitatea Șomcuta Mare, Maramureș și corul de copii al parohiei „Sf. Mare Mucenic Mina” din Constanța;

– de la ora 21.40, va oficia Acatistul Maicii Domnului la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *