Vârtop – Parohia”Nasterea Maicii Domnului”

  1. ISTORICUL COMUNITATII PAROHIALE (TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALA A LOCALITATII, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC).

Prima atestare a localitatii Virtop dateaza de pe vremea stabilirii pe acest teritoriu a populatiei turcesti din Crimeea in anul 1856 si a purtat pana in anul 1924 denumirea turceasca Chiragi(Cheragi)si era formata din colonii turcesti.

Apartine de comuna Albesti, situat in partea de S-E a judetului Constanta in Podisul Negru-Voda, la o distanta de 5 Km de Albesti si 18Km de Mangalia.

 

 

  1. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE(istoria zidirii ei).

 

Prin Procesul Verbal nr.1 din 1August 1936 se infiinteaza Comitetului de Constructie si se ia  hotararea de a se ridica o  biserica in satul Virtop.

Constructia Bisericii cu Hramul “Nasterea Maicii Domnului” a inceput in 10 octombrie 1937, de Pavel Starcu si a fost terminate in luna iulie 1947, an in care a avut loc si sfintirea acesteia.   In anul 1940 s-a ridicat clopotnita de lemn.

 

Din punct de vedere  architectural,constructia , desi se intinde pe o suprafata de 158m,este impunatoare. Peretii bisericii sunt din piatra –vizibiala la exterior, iar acoperisul realizat din tabla galvanizata . Pregatirea peretilor interiori in gips si pictura existenta a Catapetesmei in stil bizantin modern, a fost executata de pictorul comunei Cotu-Vaii , N.Predescu .Fondul picturii este vernil-inchis, culorile fiind bine organizate ,dand un ansamblu caracteristic al titlului bizantin. Intreg mobilierul  a fost executat de fabrica de mobila N.Garba, Constanta. Fondurile au fost colectate de la enoriasi, parohii si alti bine-voitori.

Munca depusa de cucernicul parinte Filip  Dediu avand in vedere dorinta fierbinte a enoriasilor de a-si vedea biserica sfintita si de a putea lua parte la Sfanta Liturghie, in data de 27 iulie 1947 a avut loc Sfintirea Bisericii de catre PreaSfintitul D.D. Chesarie.

Biserica cu hramul “Nasterea Maicii Domnului” a fost filiala Bisericii cu hramul“Adormirea Maicii Domnului” din Cotu-Vaii.

 

Dupa 66 de ani,datorita urmelor lasate de trecerea timpului,cu binecuvantarea arhiereasca,s-au inceput lucrarile de restaurare a Bisericii,sub coordonarea si supravegherea preotului Tudor George,parohul Bisericii din Cotu-Vaii,filiala Vartop.

In anul 2003 s-a realizat inlocuirea integrala a acoperisului Bisericii si s-a inceput refacerea picturii de catre pictorul  Baltag Ion.

In 10 iulie 2004 s-a sfintit acest lacas cu hramul “Nasterea Maicii Domnului” de catre I.P.S.Teodosie Arh.Tomisului .

Din 06 iunie 2008 se aproba infiintarea Parohiei Vartop Protoeria Mangalia si numirea P.C. Pr.Jianu Mihaita Sorin in postul de preot paroh .

In anul 2009 s-au inceput lucrarile de constructie a casei parohiale de catre preot Jianu Mihaita Sorin  si s-au finalizat in 2010.Deasemenea, s-au construit si anexe gospodaresti pe care le intretine /ingrijeste preotul paroh.Prin stradania  acestuia si a enoriasilor s-au facut  imbunatatiri –infrumusetari in Sfanta Biserica .

 

           ARHITECTURA.PLAN.DIMENSIUNI.MATERIALE DE CONSTRUCTII.

 

Biserica in forma de cruce, cu o singura turla este construita din piatra iar acoperisul din tabla galvanizata.Usile de la intrare sunt din termopan.

Pictura bisericii a fost realizata in tehnica uleiului, fiind executata pentru prima data in anul 2003 de catre pictorul Baltag Ion.

Anexe : Clopotnita detasata de Biserica este construita din fier, invelita cu tabla.

OBIECTIVE VECHI DE CULT, MANUSCRISE SI CARTI

   Biserica nu detine obiecte de valoare.

 

SIRUL PREOTILOR

G.Bratosanu

I.Barbu

Filip Dediu

Grigore Epaminonta

Ion Coman

Gheorghe Stoica

Flesaru Marin

Tudor George

Petrea Valentin

Rusu Viorel

De la infiintarea parohiei: Jianu Mihaita Sorin

 

  1. CIMITIRUL . Parohia detine cimitir din 1940.

 

D.ACTIVITATI CULTURALE SI FILANTROPICE –nu este cazul.

 

E.PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI .Ocazional ,parohia organizeaza pelerinaje la manastirile din tara si are un grup de cateheza.

 

F.DATE DE CONTACT PAROHIE –“Nasterea Maicii Domnului”,str.Calul Balan, sat Vartop, comuna Albesti, judet Constanta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *